Poznaj tajniki integracji sensorycznej. Zapisz się na kurs kwalifikacyjny

Jeśli jesteś rodzicem lub pracujesz z dziećmi, to znasz już definicję integracji sensorycznej. Dla przypomnienia: to zdolność odbierania i interpretowania bodźców za pomocą wszystkich zmysłów – węchu, wzroku, dotyku, zapachu i smaku. Co istotne, wspomniane bodźce obejmują zarówno te zewnętrzne, jak i pochodzące z własnego ciała. U coraz większej liczby maluchów diagnozuje się zaburzenia SI, co sprawia, że zawód terapeuty z tej dziedziny stał się niezwykle przyszłościowym wyborem. Jak nim zostać? Jedną z możliwości poznania tajników integracji sensorycznej jest kurs kwalifikacyjny.

Integracja sensoryczna – dlaczego kurs to dobry wybór?

Już we wstępie zdradziliśmy najważniejsze informacją dotyczącą integracji sensorycznej – co to jest. A jak rozpoznać jej zaburzenia? U dzieci mogą objawiać się one np. nadaktywnością, wzmożoną wrażliwością na bodźce czy osłabioną koordynacją wzrokowo-ruchową. Możliwość pracy z maluchami i pomoc w poprawie codziennego funkcjonowania to jedna z największych zalet zawodu terapeuty SI, która przekonała wiele osób do zapisania się na kurs z zakresu integracji sensorycznej.

Dlaczego jeszcze warto rozważyć zapis na szkolenie? Integracja sensoryczna na kursie pozwala zdobyć kwalifikacje zgodne z rozporządzeniem MEN – absolwenci otrzymują zaświadczenie na wzorze Ministra Edukacji Narodowej, potwierdzające nabytą wiedzę i umiejętności niezbędne do realizacji zadań zawodowych. Oprócz tego zawód terapeuty SI jest po prostu przyszłościowym wyborem, a co za tym idzie – możliwości zarobkowe z pewnością cię usatysfakcjonują.

A gdzie można po nim pracować? Po poznaniu najważniejszych zagadnień z zakresu integracji sensorycznej i ukończeniu kursu możesz znaleźć zatrudnienie w:

  • klubie malucha,
  • żłobku,
  • przedszkolu,
  • własnym gabinecie.

Poznaj program nauczania kursu kwalifikacyjnego z zakresu integracji sensorycznej

Program nauczania jest zgodny z wytycznymi MEN. Obejmuje on aż 270 godzin teorii z zakresu integracji sensorycznej. Na kursie są poruszane takie tematy jak:

  • neurologiczne podstawy integracji sensorycznej,
  • rozwój i zaburzenia układu ruchowego,
  • odruchy wczesnodziecięce i ich znaczenie w rozwoju człowieka,
  • terapie wspierające a integracja sensoryczna,
  • rodzaje i klasyfikacje zaburzeń integracji sensorycznej (ADHD, dysgrafia, autyzm i nie tylko),
  • metodyka pracy z dzieckiem z zaburzeniami sensorycznymi.

To tylko przykładowa lista poruszanych zagadnień, dzięki którym po ukończeniu kursu słuchacze będą w stanie klasyfikować i diagnozować zaburzenia SI oraz prowadzić terapię.

Integracja sensoryczna – wybierz kurs online

Ze względu na to, że zawód terapeuty SI wymaga wcześniejszego zdobycia wykształcenia wyższego, coraz więcej osób uczy się o integracji sensorycznej na kursie online. To wygodna forma edukacji, która pozwala połączyć naukę z pracą, macierzyństwem czy podróżami. To także sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i czasu, które możesz poświęcić na inne zajęcia związane z rozwojem zawodowym.