Obecnie coraz rzadziej buduje się ganki, jednak w starym budownictwie pojawiają się często. Przez lata budowano je wraz z kilkoma schodami, by ułatwić wchodzenie do części mieszkalnej budynku znajdującej się nad wysokim podpiwniczeniem. Podczas remontu starszego budynku warto pomyśleć o zabudowaniu ganku i stworzeniu z niego dodatkowego wiatrołapu. Dzięki temu zapobiega się utracie ciepła z domu i obniża się koszty ogrzewania. Z czego zbudować taką zabudowę bez ponoszenia dużych kosztów? Rozwiązaniem są płyty PCV.
Zabudowany ganek – co daje?
Wykonanie zabudowy ganku ma wiele zalet. Przede wszystkim zabudowany ganek zwiększa powierzchnię użytkową domu, co ma duże znaczenie w przypadku niewielkich, starszych budynków. Zamknięty ganek może w nich służyć jako miejsce do przechowywania odzieży wierzchniej i obuwia, a także jako spiżarnia na domowe przetwory w słoikach, suche produkty w dużych opakowaniach, karmę dla zwierząt domowych itp. W zabudowanym ganku można stworzyć również letnią kuchnię, dzięki której latem w domu panuje przyjemny chłód.
Płyta PCV używana do zabudowania ganku skutecznie chroni przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Dzięki zabudowie na ganek nie dostaje się deszcz ani śnieg, co sprawia, że jest skutecznie zabezpieczony przed zalaniem w czasie opadów. Latem na zabudowanym ganku można ukryć w czasie deszczu meble ogrodowe, natomiast zimą ogranicza się ryzyko pojawiania lodu przy drzwiach wejściowych do domu. Ponadto zabudowa z poliwęglanu nie przepuszcza wiatru i ogranicza utratę ciepła z budynku. Ganek pomaga zatrzymać ciepło, dlatego koszty ogrzewania domu spadają.
Trwała i lekka zabudowa
W starych budynkach ganki często stawiano z materiałów o mniejszej wytrzymałości niż reszta budynku. Przy domach murowanych powstawały nierzadko ganki drewniane, które cechują się niższym udźwigiem niż ganki wykonane z cegieł lub betonu. Jeśli nie chce się nadmiernie obciążać konstrukcji ganku, zabudowa z płyt PCV to doskonały wybór. Lekkie tworzywo może posłużyć zarówno do wykonania ścianek, jak i zadaszenia. Możliwość przycięcia płyty na wymiar i nadania jej dowolnego kształtu ułatwia wykonanie estetycznej i trwałej konstrukcji.
Prawidłowo wykonana zabudowa ganku służy niezawodnie przez lata, dlatego raz wykonana konstrukcja nie wymaga ciągłych napraw i modyfikacji. Po jej zbudowaniu można korzystać z ganku bez obaw, że pojawią się w nim zacieki z deszczu. Zabudowa z płyt plastikowych cechuje się szczelnością, dlatego nie przepuszcza również wiatru i nie wymaga regularnej wymiany uszczelek.
Ponadto przeźroczysty materiał przepuszcza światło dzienne, dlatego zabudowany ganek nie potrzebuje oświetlenia. Można korzystać z niego bez montowania lamp i wyprowadzania przewodów elektrycznych poza dom. Jako źródło światła po zmroku z powodzeniem może posłużyć za to lampa z czujnikiem ruchu, która oświetli drogę do domu, wnętrze ganku oraz drzwi wejściowe do budynku.
Doświetlenie wnętrza ganku
Jeśli ganek jest już zabudowany, jednak jego wnętrze jest ciemne i niefunkcjonalne, można doświetlić je za pomocą płyt z poliwęglanu. Można zastosować je zamiast klasycznych okien, by niskim kosztem zwiększyć dopływ światła dziennego do ganku. Poliwęglan jest odporny na stłuczenie, dlatego można go zastosować, nawet gdy w pobliżu domu dzieci często bawią się piłką i standardowe okno się tam nie sprawdza. Ponadto doświetlenie ganku sprawia, że można z niego korzystać bez używania lampy w ciągu dnia, co ogranicza zużycie energii elektrycznej.