Szkoła rodzenia – nieocenione wsparcie dla rodziców

Szkoła rodzenia to doskonały sposób na przygotowanie się do porodu. Zazwyczaj ma ona formę warsztatów, podczas których dowiesz się, jak rozpoznać rozpoczynającą się akcję porodową, jakie ćwiczenia warto wykonywać w zaawansowanej ciąży oraz jak udzielić pierwszej pomocy dziecku.

Szkoła rodzenia – dla kogo? Kiedy warto pójść?

Szkoła rodzenia to specjalny kurs – najczęściej w formie zajęć stacjonarnych – który ma pomóc przyszłym rodzicom w merytorycznym i praktycznym przygotowaniu do porodu, jak również dostarczyć im wiedzy, która ułatwi wejście w nową życiową rolę. Zajęcia adresowane są nie tylko do przyszłych mam, lecz także do ich partnerów. W końcu większość panów planuje wspierać swoje ukochane w trakcie porodu, a później aktywnie uczestniczyć w opiece nad nowo narodzonym dzieckiem.

Najlepszy czas, aby zapisać się do szkoły rodzenia, to 21–26. tydzień ciąży. To środek II trymestru, kiedy większość kobiet cieszy się dobrym samopoczuciem i ma jeszcze wystarczająco dużo siły, by uczestniczyć we wszystkich zajęciach.

Szkoła rodzenia – czego się dowiesz?

Podczas szkoły rodzenia realizowane są różne bloki tematyczne. Dowiesz się tam, jak rozpoznać sygnały zbliżającego się porodu, z jakich etapów składa się sam poród oraz jak przyszły tata może wspierać cię podczas akcji porodowej. Poznasz najpopularniejsze pozycje porodowe oraz farmakologiczne i naturalne metody łagodzenia bólu. Oprócz tego dowiesz się, jak napisać plan porodu, który przekażesz swojej położnej. Otrzymasz też szczegółową instrukcję, co powinno znaleźć się w twojej walizce do szpitala, a jakich akcesoriów nie trzeba zabierać ze sobą. Przekazana wiedza pomoże ci przygotować się także do połogu, czyli czasu bardzo intensywnej regeneracji organizmu.

Doświadczeni prowadzący opowiedzą ci o żywieniu noworodka i poinstruują – oczywiście od strony teoretycznej – jak karmić piersią. Dostaniesz też niezbędne wskazówki na temat pielęgnacji dziecka i dowiesz się, jak udzielić mu pierwszej pomocy, jeśli zajdzie taka konieczność.

Nie zabraknie również umiejętności praktycznych – ćwiczeń, które pomogą twojemu ciału przygotować się do porodu.

Szkoła rodzenia – jak to wygląda w praktyce?

Szkoła rodzenia ma najczęściej formę intensywnego (zazwyczaj weekendowego) kursu stacjonarnego, jednak może obejmować również krótsze, rozłożone w czasie bloki zajęć. Odbywa się w trybie stacjonarnym lub online. Zdecydowanie lepsza jest ta pierwsza opcja, ponieważ daje większe możliwości przekazania wiedzy praktycznej. Kursy odbywają się w kameralnych grupach złożonych z ok. 8–10 par – to pozwala stworzyć przyjazną przestrzeń do współpracy, dyskusji i zadawania pytań. Jeżeli już wiesz, że twój poród odbędzie się drogą cesarskiego cięcia, możesz wziąć udział w szkole rodzenia, która przygotuje cię do takiej formy rozwiązania – dowiesz się, jak m.in. wygląda sama operacja i na czym polega pielęgnacja rany, a następnie fizjoterapeutyczna praca z blizną.