Do czego służą bezpieczniki elektryczne i dlaczego warto się w nie wyposażyć?

Bezpieczniki to niepozorne elementy, które pełnią bardzo ważne zadanie, dlatego są one stosowane w wielu urządzeniach. Niektóre osoby decydują się na ich zakup w celu dokonywania domowych napraw. Jak jednak działają bezpieczniki elektryczne i kiedy mogą się przydać?

Czym są bezpieczniki?

Zarówno urządzenia elektryczne, jak i całe instalacje wymagają ochrony przed przepięciami. Właśnie w tym celu stosuje się bezpieczniki, które zapobiegają negatywnym skutkom przepływu prądu o zbyt wysokim natężeniu. Są to więc bardzo istotne elementy, których zastosowanie chroni nie tylko przed wystąpieniem pożaru lub porażenia prądem, ale także w niektórych przypadkach zmniejsza ryzyko zniszczenia danego urządzenia.

Funkcja, jaką spełniają zarówno bezpieczniki elektryczne stosowane w wielu sprzętach, jak i bezpieczniki domowe, jest bardzo prosta do opisania. Ich zadaniem jest bowiem odcięcie dopływu prądu. To, w jaki sposób to robią, jest jednak już zależne od konkretnego typu tego elementu. Jakie w takim razie wyróżniamy ich rodzaje i jakie są zasady ich działania?

Bezpieczniki elektryczne – rodzaje

Jednym z głównych podziałów, które możemy zastosować, jest rozróżnienie na bezpieczniki jednorazowe i wielorazowe. To, do której grupy zalicza się dany element, zależy od jego budowy i przede wszystkim od obecnego w nim materiału. Najczęściej używane i najtańsze są bezpieczniki topikowe, które wykorzystują wykonany z miedzi lub srebra element topikowy. W momencie przepływu prądu o zbyt dużym natężeniu, element ten zaczyna się topić, co przerywa obwód elektryczny. Po tym komponent ten przestaje być użyteczny i musi zostać wymieniony na nowy.

Główną przewagą, jaką cechują się bezpieczniki wielorazowe jest to, że po tym, gdy zadziałają, nie muszą być one wymieniane. Do kategorii tej zaliczamy elementy oparte o struktury polimerowe oraz o tranzystory lub przerzutniki.

W jakich sytuacjach bezpieczniki mogą okazać się przydatne?

Omawiane elementy montowane są w większości urządzeń elektrycznych i często to właśnie ich uszkodzenie odpowiada za niesprawność danego układu. Ich wymiana jest jednak zwykle dosyć prosta. Jeżeli więc chciałbyś samodzielnie naprawiać niedziałające sprzęty, warto wyposażyć się w zapasowe bezpieczniki. Bardzo często dokonanie ich wymiany w pełni przywraca sprawność układu, co pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze, które musiałbyś wydać na naprawę lub zakup nowego urządzenia, ale także może dawać satysfakcje z samodzielnie wykonanej pracy.