Wskazówki dla szukających używanego wózka widłowego

Używane wózki widłowe są ciekawą alternatywą dla nowego sprzętu. Zarządzając magazynem lub centrum logistycznym musimy mieć na uwadze, że koniecznością jest posiadanie kilku typów takich pojazdów, ponieważ znacząco usprawniają procesy intralogistyczne, wspomagając pracowników podczas wykonywania ciężkich zadań manipulacyjnych z ładunkami. Wtedy dobrą alternatywą może być zakup wózka widłowego używanego.

Co wziąć pod uwagę decydując się na kupno używanego wózka widłowego? Czy to zawsze się opłaca? Jak wybrać dobrze i na co zwrócić uwagę przy zakupie? O tym będzie ten artykuł, zapraszamy.

Używany wózek widłowy – co rozważyć?

Decydując się na zakup do firmy używanego wózka widłowego liczymy na oszczędności z tym związane. I słusznie, bo o to chodzi – żeby pomniejszyć wydatki jeżeli jest to możliwe, a wygospodarowane środki przeznaczyć na inny cel. Przy podejmowaniu decyzji o nabyciu wózka widłowego z drugiej ręki należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami, do których należą:

  • rodzaj pracy, przy której będzie pracował pojazd,
  • przestrzeń, w której będzie funkcjonował,
  • jak długo i jak często będzie wykorzystywany.

Rodzaj operacji wykonywanych przez używany wózek widłowy

Bardzo ważne są aplikacje, które w przyszłości będzie obsługiwał używany wózek widłowy w przypadku naszego przedsiębiorstwa. Należy się zastanowić jaki będzie rodzaj tych operacji, czy interesuje nas usprawnienie rozładunku czy transport palet w magazynie, jaki będzie ciężar ładunków, jaka wysokość podnoszenia oraz wymiary przestrzeni roboczej.

Rodzaj miejsca pracy używanego wózka widłowego

Inny pojazd jest potrzebny w pracy w zamkniętej przestrzeni  – wózek widłowy elektryczny, ponieważ nie generuje szkodliwych zanieczyszczeń, natomiast wózek widłowy z napędem spalinowym to maszyna, która bardzo dobrze sprawdzi się w na zewnątrz, w magazynach otwartych oraz na placach budowy.

Czas pracy używanego wózka widłowego

Uwzględnienie ilości godzin użytkowania jest ważne z punktu widzenia wyboru najlepszej opcji napędu wózka widłowego – wózki z napędem spalinowym wymagają jedynie zatankowania odpowiedniego rodzaju paliwa, wózki elektryczne, które mają za zadanie pracować w trybie pracy ciągłej wymagają dodatkowej baterii lub kilku, które trzeba wymieniać w przypadku rozładowania.

Używany wózek widłowy – czy to opłacalny wybór?

Wózki widłowe używane są zazwyczaj tańsze od nowych o około połowę ceny. W obecnych czasach kiedy także czas oczekiwania na fabrycznie nowy wózek znacznie się wydłużył, wybór używanego wózka widłowego jawi się jako trafiony. Jednak aby na ta opcja okazała się tak rentowna jak to się wydaje, należy wybrać ofertę od sprawdzonego, najlepiej autoryzowanego dystrybutora, który przedstawi rzetelne informacje na temat urządzenia. Realizacje zakupu od osób prywatnych lub poprzez portale aukcyjne nie dają takiej gwarancji.

Zakup wózka widłowego używanego – wskazówki

Przy zakupie używanego wózka widłowego zwróć szczególną uwagę na rok produkcji pojazdu. Wiedza ta pozwoli określić przypuszczalną sprawność maszyny oraz wstępną kalkulację kosztów konserwacji. Dodatkowo informacja ta pomoże w sprawdzeniu dostępności części zamiennych – starsze niż 10 lat maszyny mogą posiadać komponenty, które okażą się trudne do zastąpienia lub nawet niemożliwe do zdobycia. Kolejno ważne jest wskazanie na temat przebiegu, czyli godzin roboczych maszyny, na tej podstawie można stwierdzić czy cena jest adekwatna. Warto wybrać wózek widłowy znanej marki, również ze względu na dostępność części, ale również dlatego, że uznana w świecie marka zapewnia odpowiedni poziom trwałości sprzętu. Niemniej ważne jest też porównanie informacji zawartych w ofercie z tymi, które są zapisane w dokumentacji dotyczącej pojazdu oraz sprawdzenie daty ostatniego przeglądu technicznego i zebranie informacji dotyczących gwarancji sprzętu.