technik rachunkowości

Technik rachunkowości – co warto wiedzieć o tym zawodzie?

Na czym polega zawód technika rachunkowości

Wybranie dla siebie właściwej ścieżki zawodowej stanowi niesamowicie istotne zadanie, a błąd w tej materii potrafi skutkować wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami w przyszłości. Warto więc przyłożyć się do podjęcia jak najodpowiedniejszej decyzji. W tym celu należy jednak dokładnie przyjrzeć się interesującym zawodom i rozważyć zarówno ich mocne, jak i słabe strony. Jednym z dosyć popularnych stanowisk jest technik rachunkowości. Co konkretnie powinno się wiedzieć, zanim wybierze się dla siebie taką ścieżkę kariery?

Sposób na osiągnięcie niezbędnych uprawnień

Aby potrafić wykonywać omawiany zawód, należy oczywiście zdobyć odpowiednie wykształcenie. Można tego dokonać poprzez ukończenie technikum o pasującym profilu, szkoły policealnej albo kwalifikacyjnego kursu zawodowego, którego odbycie jest możliwe nie tylko stacjonarnie, ale też za pośrednictwem Internetu. Wszystko zależy od tego, jakie posiada się preferencje. Technik rachunkowości zdobywa dzięki temu następujące kwalifikacje:

 • EKA.07. Prowadzenie rachunkowości.
 • EKA.05. Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych.

Z pewnością ogromnym plusem jest to, że nie istnieje bezwzględna konieczność zdobywania wykształcenia wyższego, a co za tym idzie, nie trzeba przystępować do matury. Osiągnięcie tego zawodu charakteryzuje się stosunkowo krótkim okresem czasu potrzebnym do nabycia uprawnień, a także nie wiąże się ze zbyt wygórowanymi kosztami. Nie każdy posiada bowiem imponujący budżet, który jest możliwość przeznaczyć na zdobywanie wiedzy oraz niezbędnych uprawnień.

Gdzie konkretnie pracuje technik rachunkowości?

Specjaliści w tej dziedzinie są współcześnie potrzebni praktycznie wszędzie. Wobec tego znajdą pracę w zawodzie z ogromną łatwością, nawet w niewielkim mieście. Jest to gigantyczna zaleta bycia technikiem rachunkowości. Wykwalifikowani pracownicy najczęściej zatrudniani są w:

 • bankach,
 • urzędach administracji publicznej,
 • instytucjach finansowych,
 • przedsiębiorstwach prywatnych,
 • towarzystwach ubezpieczeniowych.

Mogą ponadto z pozytywnym skutkiem zdecydować się na poszukiwanie dodatkowego źródła dochodu, na przykład przy prowadzeniu księgowości konkretnej firmy. Sprawia to, że technicy rachunkowości mają możliwość zarobienia sporych pieniędzy, jeżeli odpowiednio przyłożą się do wykonywanych przez siebie obowiązków oraz do szukania zleceń. Z czasem można nawet dostać pracę z polecenia poprzedniego pracodawcy, bez wypatrywania ogłoszeń.

Jakie obowiązki wykonuje technik rachunkowości?

Jest to typowa praca biurowa. Nie wiąże się z koniecznością posiadania skomplikowanych umiejętności manualnych. Najczęściej obowiązki techników rachunkowości obejmują:

 • zarządzanie dokumentami księgowymi, obejmujące ich sporządzanie, gromadzenie oraz weryfikację,
 • ustalanie wyników finansowych przedsiębiorstwa,
 • księgowanie wszystkich operacji finansowych firmy,
 • interpretowanie zmieniających się przepisów z zakresu księgowości,
 • przygotowywanie sprawozdań finansowych działalności,
 • współpracę z partnerami biznesowymi firmy w obszarze finansowym,
 • nadzorowanie terminowej spłaty zobowiązań,
 • typowe czynności planistyczne i analityczne.

Oczywiście wszystko zależy od miejsca, w którym ostatecznie podejmie się zatrudnienie. Każda firma posiada bowiem swoją specyfikę działania oraz specjalne procedury. Czasem będzie się pracowało na samodzielnym stanowisku, w innej placówce natomiast wymagane jest odnalezienie się w zespole, gdzie wspólnie rozwiązuje się problemy oraz wykonuje przydzielone zadania.

Cechy charakteru ułatwiające pracę

Osoba, która ma zamiar zostać technikiem rachunkowości, powinna lubić pracę przy komputerze. Większość obowiązków będzie się bowiem wykonywało za pomocą specjalnych programów, jakie przeznaczono do księgowania. Każda firma ma prawo wymagać znajomości konkretnego oprogramowania, więc trzeba wziąć pod uwagę, że na początku zatrudnienia konieczne jest odbycie krótkiego szkolenia. Warto zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej o to, jaki konkretnie program wykorzystuje się w danym przedsiębiorstwie. Dzięki temu będzie się można z nim zapoznać jeszcze przed pierwszym dniem w pracy, a co za tym idzie, umożliwi to poczucie się znacznie pewniej na nowym stanowisku.

Ponadto praktycznie w dowolnym przedsiębiorstwie korzysta się z pakietu Microsoft Office. Trzeba wobec tego opanować to oprogramowanie do perfekcji, zwłaszcza arkusz kalkulacyjny Excel. Można zdecydować się w tym celu na odbycie niezbędnych kursów, jakie z pewnością pomogą w zdobyciu odpowiednich umiejętności i odczuwalnym przyśpieszeniu tempa swojej pracy.

W zawodzie technika rachunkowości niesamowicie przydatna będzie także dokładność oraz zwracanie uwagi na rozmaite drobiazgi. Prowadzenie księgowości wymaga bowiem ogromnej dbałości o szczegóły, ponieważ nawet źle postawiony przecinek potrafi zaburzyć całą dokumentację i doprowadzić do powstania błędów oraz znaczących nieścisłości. Jeżeli więc posiada się problemy ze skupieniem uwagi przez dłuższy czas lub nie lubi się drobiazgowo przeglądać dokumentów, wykonywanie tego typu pracy może okazać się dosyć mocno wyczerpujące, co może skutkować koniecznością zmiany pracy.

Przyda się również duża cierpliwość, gdyż zajmowanie się dokumentami związanymi z finansami wymaga sporej ilości czasu. Trzeba je bowiem drobiazgowo i regularnie sprawdzać, a także weryfikować ich poprawność. Jest to stały element tej pracy, niezależnie od tego, gdzie ostatecznie znajdzie się zatrudnienie. Warto do tego być opanowanym i spokojnym, ponieważ taka powtarzalność potrafi czasami generować rozdrażnienie.

Czy technik rachunkowości bardzo dużo zarabia?

Żadna ustawa nie reguluje tego, ile powinno się zarabiać na stanowisku technika rachunkowości. Wobec tego stawki cechują się ogromnymi wręcz różnicami, w zależności od miejsca. Najwięcej można otrzymać w dużych korporacjach, natomiast najniższe pensje oferują przeważnie urzędy. Liczy się ponadto doświadczenie, ukończone kursy, dodatkowe umiejętności i kwalifikacje oraz zdolność prowadzenia negocjacji. Przeważnie zaczyna się od niezbyt wysokiej pensji, a zarobki rosną wraz z przepracowanymi w konkretnym miejscu latami.

Ponadto technik rachunkowości może z łatwością znaleźć pracę dodatkową. Wiele firm poszukuje bowiem osoby, która potrafi skutecznie pomóc z prawidłowym księgowaniem oraz doradzić w kwestii obowiązującego prawa. Sporo źródeł dochodu nie tylko sprawi, że będzie się zarabiało zadowalającą ilość gotówki, ale również pozwoli poczuć się bezpiecznie pod kątem finansowym. Jeżeli bowiem straci się z jakichś przyczyn swoją główną pracę, to nie zostanie się bez żadnych zarobków, co stworzy możliwość spokojnego poszukania czegoś odpowiedniego, bez konieczności przyjmowania pierwszej lepszej oferty. Jest to ogromna zaleta zwłaszcza dla osób obciążonych koniecznością spłaty kredytów, jakie nie mogą sobie pozwolić na przerwę w karierze zawodowej.

finanse podatki

Czy technik rachunkowości jest zawodem przyszłości?

Nadmiar biurokracji stał się współcześnie ogromnym problemem, co łatwo da się zauważyć, chociażby próbując uporać się z dowolną sprawą administracyjną w urzędzie. Jednakże sytuacja ta ma swoje plusy – doprowadziła do tego, że powstało sporo nowych miejsc pracy. Nic nie wskazuje na to, aby tendencja ta miała się gwałtownie zmienić, wręcz przeciwnie – niezbędna dokumentacja jest regularnie poszerzana o nowe druki.

Ponadto ciągłe modyfikacje w i tak już skomplikowanym prawie potrafią sprawić, że sporo ludzi zwyczajnie gubi się w rachunkowości. Z tego powodu można wysnuć założenie, że technicy rachunkowości staną się w przyszłości jeszcze bardziej potrzebni, a liczba miejsc pracy dla osób z takimi kwalifikacjami znacząco wzrośnie. Jest to stanowisko, które z pewnością szybko nie zniknie, tak jak może się to stać chociażby w przypadku kasjerów.

Czy warto zostać technikiem rachunkowości?

Jest to z pewnością bardzo interesująca ścieżka kariery zawodowej. Umożliwia ona ponadto rozwijanie się w pokrewnych dziedzinach, takich jak finanse oraz prawo. Daje opcję zdobycia satysfakcjonujących zarobków, szybkiego znalezienie pracy i efektywnego poszukiwania dodatkowych źródeł dochodu. Ponadto zawód ten cieszy się poważaniem w społeczeństwie i nie wymaga żadnych specjalnych zdolności ani wkładania wyjątkowego wysiłku. Ogromną zaletą tego stanowiska jest ponadto fakt, że w większości przypadków da się wykonywać pracę zdalnie, co z pewnością ucieszy introwertyków, podróżników i osoby chcące uniknąć dojazdów do biura.

Warto też wspomnieć, że zostanie technikiem rachunkowości nie musi się wiązać z dużymi kosztami. Da się ponadto zdobyć uprawnienia w stosunkowo krótkim czasie, a co za tym idzie, szybko zacząć zarabiać. Nie trzeba wiec mieć ogromnego kapitału, aby osiągnąć odpowiednie umiejętności.

Co można robić, jeżeli rachunkowość stanie się zbyt nudna?

Każdy z czasem wypala się w swojej pracy, co stanowi powszechne zjawisko i jest zupełnie normalne. Dla jednych wystarczy jedynie zmienić miejsce, gdzie wykonuje się obowiązki, inni natomiast zyskują potrzebę spróbowania sił w zupełnie innym zawodzie niż dotychczasowy. Technik rachunkowości z pewnością doskonale poradzi sobie na takich stanowiskach jak:

 • pomoc biurowa,
 • bankier,
 • doradca ubezpieczeniowy,
 • archiwista,
 • recepcjonista,
 • logistyk,
 • korektor tekstów,
 • przedsiębiorca.

Jak łatwo zauważyć, przekwalifikowanie się z takimi umiejętnościami oraz wiedzą jest niesamowicie proste. Jedną z najczęściej wybieranych dróg rozwoju zawodowego stanowi oczywiście założenie własne firmy, co pozwala na znaczące zwiększenie dochodów, zwłaszcza jeżeli uprzednio pracowało się w urzędzie administracji publicznej. Wiedza z zakresu rachunkowości sprawi, że niepotrzebne będzie zatrudnianie księgowych, dzięki czemu zaoszczędzi się sporo pieniędzy. Ponadto dzięki niej będzie się można poczuć o wiele bezpieczniej i bardziej komfortowo w nowej roli. Strach przed otworzeniem własnej firmy wynika bowiem przeważnie z nieznajomości przepisów dotyczących księgowania, jakie technik rachunkowości poznał wręcz doskonale.