Przyszłość magazynowania energii

Magazyny energii rewolucjonizują rynek energetyczny. W niedalekiej przyszłości mogą stać się nieodłącznym elementem instalacji fotowoltaicznej.

To od magazynów energii zależy przyszłość fotowoltaiki. Bez nich energia wytworzona z instalacji fotowoltaicznej się marnuje.

Jaka jest przyszłość magazynów energii? – Wyjaśniamy!

MAGAZYN ENERGII – CO TO?

Magazyn energii można porównać do wielkiej baterii lub akumulatora, w których energia elektryczna jest przetwarzana elektrochemicznie. Jego zadaniem jest przechowywanie, wcześniej wyprodukowanej przez fotowoltaikę, energii elektrycznej.

Magazynowaną w ten sposób energię możemy wykorzystać w ciągu nocy lub zimy, gdy panele nie generują prądu.

Energia zostaje pobrana z magazynu energii, w momencie, gdy panele nie generują energii.

Aktualnie najczęściej stosuje się akumulatory litowo – jonowe, które charakteryzują się długą żywotnością i niewielką wagą.

FOTWOLTAIKA Z MAGAZYNEM ENERGII

Fotowoltaika daje nam mnóstwo korzyści, zaczynając od finansowych i na ekologii kończąc.

Gdy posiadamy fotowoltaikę bez magazynu energii, wyprodukowana energia zostaje przesłana do sieci energetycznej, którą następnie możemy wykorzystać.

Za to posiadając magazyn energii, wyprodukowany prąd zużywany jest na bieżące potrzeby. Natomiast jego nadwyżka trafia do magazynu energii. Energię możemy wykorzystać w dowolnym momencie, gdy fotowoltaika nie produkuje energii elektrycznej. W ten sposób możemy znacznie zaoszczędzić na rachunkach i przyczynić się do odciążenia sieci energetycznej.

MAGAZYN ENERGII – KORZYŚCI

Oto najważniejsze korzyści wynikające z posiadania magazynu energii:

  • Niższe koszty energii elektrycznej – gdy posiadamy magazyn energii, energia nie trafia do sieci energetycznej. Zatem nie musimy wykupywać wcześniej wprowadzonej energii. Możemy w pełni cieszyć się darmową energią elektryczną, którą wyprodukowała nasza fotowoltaika. Jeżeli ogrzewamy dom za pomocą pompy ciepła lub pieca elektrycznego możemy również zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

  • Niezależność energetyczna – gdy dobrze zarządzamy energią elektryczną przy posiadaniu magazynu energii możemy w pełni uniezależnić się od sieci energetycznej.

  • Stabilność energetyczna – podczas przerw w dostawie prądu nie musimy się martwić o brak dostępu do energii elektrycznej.

PRZYSZŁOŚĆ MAGAZYNOWANIA ENERGII

Według ekspertów od Odnawialnych Źródeł Energii, magazyny energii stają się przyszłości prosumentów oraz dużych wytwórców energii w ramach OZE. Magazyn energii uelastycznia pracę fotowoltaiki i produkcję energii. Obecnie system bez magazynu energii jest niepełny, podłączenie do sieci zabiera niezależność energetyczną.

Magazyny energii zapewniają także płynną prace sieci energetycznej. W słoneczne dni, gdy następuje produkcja energii z paneli fotowoltaicznych może nastąpić awaria sieci w wyniku przeciążenia. Zostajemy wtedy odłączeni od prądu. Dlatego magazyny energii stają się coraz bardziej cenne, by móc nadal rozwijać sektor fotowoltaiki w Polsce.

Za to posiadając magazyn energii nie musimy się martwić o przerwy w dostawie prądu.

Grupa PGE oraz spółka energetyczna Tauron zapowiedziały budowę elektrowni szczytowo – pompowej. Można wnioskować, że jednym z głównych założeń firm energetycznych w Polsce są projekty związane z magazynowaniem energii.

Co ważne, magazyn energii wpływa pozytywnie na pracę samej instalacji fotowoltaicznej. Nadwyżka wyprodukowanej energii kierowana jest do akumulatora, nie przeciążając przy tym sieci. Należy mieć na uwadze fakt, że po przekraczaniu napięcia powyżej normy, czyli 230V +10% musimy się liczyć z wyłączeniem naszej instalacji fotowoltaicznej. Jednak posiadając magazyn energii jesteśmy w stanie znacznie zredukować te wyłączenia, gdyż wyprodukowany prąd nie będzie kierowany do sieci, zatem napięcie nie będzie wzrastało.

PROGRAM MÓJ PRĄD

W ramach ubiegłorocznej edycji programu Mój Prąd 5.0 można było ubiegać się o dofinansowanie do magazynu energii. W 2023 roku na inwestycję w magazyn energii zdecydowało się ponad 10 tys. wnioskodawców.

Z danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, że w bieżącym roku również możemy spodziewać się kolejnej edycji największego programu dofinansowań – Mój Prąd 6.0.

Nie zostały podane, żadne konkrety na przyszłą edycję. Jednak warto mieć na uwadze, że w poprzedniej edycji na magazyn energii można było otrzymać dofinansowanie w wysokości do 16 tys. zł.

Dlatego też, warto zainteresować się magazynem energii. Wtedy naprawdę nie zmarnujemy wytworzonego przez nasze panele prądu.

PODSUMOWANIE

Magazyn energii to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy nie zużywają wyprodukowanej energii na bieżąco. Dodatkowo dzięki magazynowi energii możemy zredukować wydatki związane z energią elektryczną i znacznie zaoszczędzić na rachunkach.

Chcesz zacząć oszczędzać i inwestować w przyszłość? Zachęcamy do kontaktu z firmą SunSol, którzy stworzą oferty na miarę twoich potrzeb. Doradcy techniczno-handlowi ds. OZE z firmy SunSol pomogą Ci obliczyć opłacalność inwestycji i dobrać instalację z magazynem energii, która będzie najbardziej wydajna i dopasowana do Twoich potrzeb.