Piła spalinowa – co ocenić przed zakupem?

Piły spalinowe przydają się w ogromnej ilości zastosowań w różnych obszarach działalności, zwłaszcza pracach ogrodowych, leśnych i budowlanych. Dzięki nim poradzimy sobie z cięciem nawet grubego drewna. Oferta rynkowa pilarek spalinowych jest bardzo bogata, lecz podczas wyboru zawsze trzeba się skupić na tych samych kilku podstawowych parametrach. Oto one!

Moc i wydajność silnika – absolutna podstawa

Żeby piła radziła sobie ze wspomnianymi we wstępie grubymi partiami drewna, musi mieć odpowiednią moc. To kluczowy parametr każdej pilarki spalinowej. Niemniej, nie każdy potrzebuje do tego zadania bardzo silnej maszyny, bo do zastosowań przydomowych wystarczy model o przeciętnych parametrach. Tym bardziej że większa moc to nie tylko korzyści związane z większą wydajnością pracy – to jednocześnie większe spalanie paliwa, a także generowanie większego hałasu. Kluczowe jest więc, żebyśmy znaleźć kompromis między tym, co istotne – mocą silnika, a komfortem użytkowania sprzętu.

Jaka długość prowadnicy?

Wiele osób, kupując swoją pierwszą piłę spalinową, zwraca uwagę na to, jaką ma ona moc, lecz to – chociaż ważne – nie jest wcale jedyną rzeczą, na jakiej trzeba się skupić. Przykładem kwestia dotycząca długości prowadnicy, której wymiary zależą od tego, jakie prace zamierzamy wykonywać. Jeśli chcemy przycinać niezbyt grube gałęzie i to jeszcze w trudno dostępnych miejscach, to lepiej postawić na krótszą prowadnicę. W innym wypadku, jeśli mamy do cięcia większe kawałki drewna i zależy nam na szybkiej oraz efektywnej pracy, dłuższa prowadnica jest lepszym zakupem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jest mniej nieporęczna niż krótsza. Można powiedzieć, że podobnie jak w poprzednim wypadku – coś za coś.

Bezpieczeństwo użytkowania – co nim decyduje?

Piła spalinowa to rewelacyjne, niezwykle pomocne urządzenie, ale pamiętajmy, że potrafi być niebezpieczne w użytkowaniu. Z tego powodu też przed zakupem, oceńmy, w jakie systemy bezpieczeństwa zostało wyposażone. Niezwykle ważny jest hamulec łańcucha, który błyskawicznie zatrzymuje obracający się łańcuch, gdy będzie taka potrzeba. Bardzo istotny jest też system antywibracyjny, którego głównym zadaniem jest zmniejszanie wibracji generowane przez silnik i łańcuch. Jeśli chcemy mieć pewność, że praca z pilarką spalinową będzie bezpieczna, sprawdźmy, czy posiada ona certyfikaty i niezbędne atesty.

Oceniając te parametry, wybierzemy sprzęt nie tylko o odpowiedniej mocy i wydajności, ale i komfortowy oraz bezpieczny w użytkowaniu.