Pianka czy zaprawa – czym przykleić styropian?

Mocowanie materiałów izolacyjnych wymaga zastosowania odpowiednich produktów, które przytwierdzą je oraz zapewnią stabilność. W przypadku styropianu wykorzystuje się w tym celu zazwyczaj zaprawę klejową lub piankę. Które rozwiązanie jest lepsze? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Jakie zastosowanie ma styropian?

Styropian jest popularnym materiałem, który znajduje zastosowanie przede wszystkim w budownictwie. Dzięki temu, że charakteryzuje się doskonałą termoizolacyjnością, doskonale sprawdza się choćby przy ocieplaniu ścian budynków od zewnątrz. Poza elewacją mocuje się go także w takich miejscach jak m.in.:

 

 • posadzka,
 • ściany wewnętrzne,
 • stopy.

 

Styropian wykorzystuje się także przy zakrywaniu nierówności na suficie lub wykonywaniu detali dekoracyjnych. Jego instalacja nie oddziałuje negatywnie na otoczenie, a proces produkcji nie wywołuje szkód dla środowiska. Surowiec stosuje się zarówno w nowo powstających budynkach, jak i podczas remontów.

Pianka i zaprawa: zastosowanie

To, czy styropian dobrze spełni swoją funkcję, zależy w dużej mierze od sposobu jego mocowania. Szczególnie istotny jest klej do styropianu, który musi być wytrzymały oraz zapewniać solidne połączenie na długie lata. Ważny aspekt to również odporność na wysokie i niskie temperatury oraz wilgoć i wodę, a także paroprzepuszczalność. Nie bez znaczenia będzie też elastyczność, która pomaga podczas wypełniania szczelin.

 

Do mocowania styropianu stosuje się zasadniczo dwie grupy produktów:

 

 • zaprawy klejowe, które kupuje się w formie suchej mieszanki,
 • gotowe do użytku pianki poliuretanowe.

 

Dość głośno zrobiło się w ostatnim czasie o piance, która ze względu na swoje właściwości coraz częściej zastępuje klasyczne zaprawy.

Zaprawa do styropianu: wady i zalety

Kleje do styropianu w postaci suchej mieszanki są pakowane w ciężkie worki, co nieco utrudnia ich przenoszenie oraz transport. Jak się ich używa? Przed zastosowaniem produktu, należy go połączyć z wodą w proporcjach zgodnych z zaleceniami producenta. Następnie, całość trzeba dokładnie rozmieszać wolnoobrotowym mieszadłem, do momentu uzyskania jednolitej masy (nie mogą pojawić się choćby małe grudki). Gotową zaprawą pokrywa się każdą płytę styropianową.

 

Stosowanie takiego klasycznego kleju bywa dość problematyczne. Sporo kłopotów może sprawić już samo przygotowanie mieszanki, które jest czasochłonne oraz wiąże się z ryzykiem zabrudzenia znajdujących się blisko przedmiotów. A złe proporcje lub wybranie produktu niedopasowanego do warunków (np. do stosowania wewnątrz, a nie na zewnątrz) sprawią, że budowa lub remont zakończą się niepowodzeniem.

Czy warto postawić na piankę do styropianu?

Klej poliuretanowy to niskorozprężna piana o niskim przyroście. Produkt jest pakowany w puszki, a jego aplikacja odbywa się przy pomocy pistoletu montażowego. Taki sposób jest znacznie prostszy i minimalizuje ryzyko błędów lub niepowodzeń. Klej szybko twardnieje, co dodatkowo przyspiesza remont. Co ważne, izolacyjność takiego kleju jest zbliżona do styropianu. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na piankę poliuretanową?

 

 • precyzyjna kontrola ilości nakładanego produktu,
 • dokładnie przywiera do powierzchni,
 • utrzymuje się na nierównych płaszczyznach,
 • brak ryzyka powstania mostków termicznych.

 

Wiele osób decyduje się na piankę także ze względu na doskonałą izolacyjności i krótki czas wiązania. Kolejna zaleta to możliwość pracy w sporym zakresie temperatur (nawet od 0 do 25 ºC). Ograniczeniem jest z kolei deszczowa lub wietrzna aura oraz silne nasłonecznienie. Pianka jest odporna na temperatury od -40 do 90 ºC, a także rozwój grzybów i pleśni.

Pianka, która sprawdzi się w wielu sytuacjach

Pianki poliuretanowe są nie tylko proste w użytkowaniu. Zapewniają również świetne właściwości klejące. Możesz je wykorzystać m.in. do:

 

 • mocowania płyt termoizolacyjnych z białego i grafitowego EPS oraz XPS,
 • termoizolacji podziemnych części budynku (są przyczepne do mas bitumicznych),
 • wypełniania powstałych między płytami szczelin,
 • izolacji cieplnej dachów i stropów,
 • uszczelniania złączy.

 

Klej do styropianu w piance sprawdzi się przy różnych podłożach, także drewnianych, metalowych, mineralnych oraz z wybranych tworzyw sztucznych. Jak znaleźć klej, który posiada te wszystkie właściwości? Produkty Bostik, takie jak FXPRO Klej EPS Styropian XPS podołają każdemu wyzwaniu. Postaw na wysoką jakość i przekonaj się, że montaż może być szybki, a przy tym precyzyjny oraz solidny. Pianka poliuretanowa ułatwi każdą budowę lub remont!