girl, plait, person-570556.jpg

Miłego dnia i smacznej kawusi – wyjaśnienie fenomenu

Miłego dnia i smacznej kawusi

Słynne memy z tekstem „Miłego dnia i smacznej kawusi” krążą w internecie od paru dobrych lat. Przyprawiają niejedną osobę o uśmiech. Wystarczy spojrzeć na te grafiki i od razu dzień staje się lepszy! Znaleźć je można na wielu portal. Często wysyłane są w wiadomościach prywatnych. Memy te szczególnie przyjęły się wśród młodzieży i są kultowe w polskim internecie. Zacznijmy jednak od początku. O co właściwie chodzi w memach „Miłego dnia i smacznej kawusi”?

Kawa to dla wielu osób niezastąpiony początek dnia. Jest obecna w życiu codziennym, ale także w sztuce czy popkulturze. Aromatyczna kawa kojarzy nam się z czymś przyjemnym. Kawa to spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Kawa to czas relaksu, chwila tylko dla siebie. W wielu domach stanowi pewnego rodzaju poranny rytuał. Pobudza, poprawia nastrój. Obniża stres, zmniejsza ryzyko cukrzycy i depresji. Poprawia krążenie krwi, zwiększa ryzyko niektórych nowotworów. Zawiera liczne antyoksydanty, przyśpiesza proces spalania tłuszczu. Jak widać kawa posiada wiele zalet i zdrowotnych właściwości. Nic więc dziwnego, że filiżanka świeżo parzonej kawy stała się elementem grafik. Motyw kawy podbił świat instagrama, facebooka i innych portali i mediów społecznościowych. W zniewalającym tempie memy z kawą i podpisami w stylu „miłego dzionka smacznej kawusi” stały się w internecie trendem. Jest to fenomen życzeń w polskim internecie!

Czym właściwie są memy?

Zacznijmy jednak od początku i wyjaśnijmy czym właściwie są memy. Ciężko o precyzyjną definicję tego pojęcia. Jest to garść informacji umieszczana w internecie, której celem jest wzbudzenie zainteresowania, rozbawienie odbiorcy. Mem może przyjąć postać obrazka/zdjęcia z podpisem, krótkiego filmiku, gifu czy też samego przekazu tekstowego. Celem memów jest przede wszystkim wzbudzenie zainteresowania, emocji, uśmiechu, nierzadko poprzez kontrowersyjne bądź wulgarne treści. Aktualnie memy to pewnego rodzaju fenomen kulturowy. Powielany mem staje się w świecie internetu popularny. Ich rozprzestrzenianie dzięki mediom społecznościowym bądź komunikatorom tekstowym jest bardzo łatwe i szybkie. Tak też stało się z memami „Miłego dnia i smacznej kawusi”. W bardzo szybkim tempie wzniosły się na wyżyny popularności. Memy tego typu w różnych formach zna już prawie każdy!

girl, woman, smile-2626753.jpg

Fenomen „Miłego dnia i smacznej kawusi”

Te popularne memy to dla jednych wyraz sympatii i miłych życzeń, dla innych ironia, żart. Wiele osób z nieco starszych pokoleń, które nie wychowywały się w erze internetu przesyła sobie tego typu obrazki w formie porannych życzeń. Wysyłają je w prywatnych wiadomościach bądź też publikują na swojej osi czasu na facebooku, dzięki czemu dostęp do tych treści ma wiele osób. Dla wielu osób wysłanie takiego obrazka do szczery gest, który pokazuje, że kogoś darzymy sympatią, pamiętamy o nim.  Duża skala takich publikacji w internecie sprawiła, że młodzież podchwyciła tę formę życzeń. Młode pokolenia potraktowały tego typu obrazki ironicznie, dodając humorystycznego akcentu. Jednak bez obaw, nie ma w tym z ich strony nic złośliwego! Nie od dziś wiadomo, że młodość rządzi się swoimi prawami. Popkultura stanowi dla młodych osób źródło inspiracji. Obrazki z kawą stały się dla nich bazą do własnej twórczości. Za sprawą „milenialsów” oraz „pokoleniu Z” powstały liczne memy z tekstem „Miłego dnia i smacznej kawusi”, któremu towarzyszą wizerunki znanych postaci, czy teksty nawiązujące do konkretnych wydarzeń ze świata. Często bohaterami tych memów bywają też politycy bądź postacie z filmów/seriali lub świata muzyki. Komunikat „miłego dnia i smacznej kawusi” w oczach młodzieży nabiera wtedy zupełnie innego znaczenia. Niekiedy komunikat przybiera również formy wulgarne. Staje się wtedy mocno ironiczny. Tak więc decydując się na tę formę życzeń warto sprawdzić, czy aby obrazek nie został zniekształcony, sformatowany. Może się okazać, że zamiast sympatycznych życzeń wyślesz zupełnie coś innego. Tego typu obrazki należy traktować z przymrużeniem oka. Slogan „smacznej kawusi” bije rekordy popularności. Tego typu hasła w bardzo krótkim czasie stały się jednymi z najczęściej wyszukiwanych w przeglądarkach internetowych. „Miłego dnia” często bywa zamieniane na: „miłego dzionka”, „miłego poranka”, „miłego weekendu” „witam cieplutko” i wiele innych. Serii tego typu obrazków jest naprawdę mnóstwo. Niektórym ciężko jest zrozumieć fenomen tych memów. Jednak tak się stało. Na dobrą sprawę ciężko to wyjaśnić w racjonalny sposób. Aktualnie trudno znaleźć osobę, która nie znałaby tego typy hasła. Prawie każdemu znane jest hasło „miłego dnia i smacznej kawusi”. 

Abstrahując od tego, czy obrazek z życzeniami smacznej kawusi jest wysyłany zupełnie na serio czy też ironicznie, nie da się zaprzeczyć, że tego typu grafiki to świetny pomysł by komuś poprawić nastrój i sprawić, że lepiej rozpocznie dzień. Życzenia w tej formie dotarły na podium i wiele przesłanek wskazuje na to, że jeszcze przez długi okres tak pozostanie. 

Memy z kawusią, gdzie można znaleźć? 

Wspomniane hasła wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową. Natychmiast pojawią się strony z tego typu memami. Dostępne są także gify. Bez problemu można je pobrać na telefon, komputer i przesłać innym. Skarbnicą obrazków w stylu „miłego dnia i smacznej kawusi” jest też bez wątpienia Facebook. Przecież to ten portal społecznościowy zapoczątkował ten trend, który dziś jest absolutnym hitem. Co ciekawe, tego typu zwroty trafiły także do sklepów internetowych w postaci nadruków na różnego rodzaju gadżety. Są to między innymi kartki z życzeniami, kalendarze, poduszki czy koszulki. Najpopularniejsze są jednak z oczywistych przyczyn kubki na kawę z napisem „miłego dnia i smacznej kawusi”. Internet jest także pełen tapet na telefon czy komputer z tymi słynnymi słowami. 

Inne podobne teksty z memów:

  • „miłego popołudnia dla Ciebie, niech w nim nie zabraknie miłego nastroju”,
  • „pyszna kawusia dla Ciebie, miłego dnia życzę”,
  • „kwiatuszek dla Ciebie na dzień dobry”,
  • „wita cieplutko, miłego dnia i smacznej kawusi”

Motyw „Miłego dnia i smacznej kawusi” w sztuce 

Słynny tekst z memów przeniknął także do świata sztuki. W sklepach internetowych znaleźć można szeroki wybór tego typu pozdrowień w formie estetycznych plakatów. Imponujące grafiki autorstwa polskich twórców połączone ze słynnym tekstem stanowią alternatywę dla zwykłych plakatów. Tego typu dekoracje z pewnością sprawdzą się zarówno w domu jak w biurze. Optymistyczny plakat pasuje dosłownie wszędzie. Bez wątpienia sprawi, że dzień od razu stanie się lepszy, a praca przyjemniejsza. Warto posiadać go w swojej kolekcji. Nawet jeśli miałoby to być ironiczne. 

Nawiązanie do czasów PRL-u 

Wielu osobom tekst „Miłego dnia i smacznej kawusi” kojarzy się z czasami PRL-u, kiedy to kawa podawana była w szklankach w metalowych bądź plastikowy koszyczkach. Na stole obowiązkowo stał bukiet goździków, a na drugim planie słynna meblościanka z lat 70/80. Nie bez przyczyny więc na słynnych memach znajdują się takie grafiki. Jest to spowodowane między innymi tym, że pozdrowienia te przesyłają głównie osoby, które czasy PRL-u pamiętają doskonale. To czar wspomnień dla starszych pokoleń. 

Trend picia kawy 

Warto jednak wspomnieć, że całe zamieszanie z memami „smacznej kawusi i miłego dnia” nie miałoby miejsca, gdyby nie kult picia kawy. Kawa to napój cieszący się popularnością w wielu krajach. Smak i intensywność tej używki jest jednak zupełnie inna w zależności od szerokości geograficznej. Europa słynie ze spożywania kawy w ogromnych ilościach. W Stanach Zjednoczonych kawa zyskała na popularności w okresie wojny o niepodległość. 

Picie kawy dziś 

Memy „Miłego dnia i smacznej kawusi” to także swojego rodzaju propagowanie zwyczaju picia kawy. Nie można podważyć faktu, iż dzięki tego typu trendom popularność zyskują kawiarnie. Wiele osób wybiera się do kawiarni choćby po to, aby zrobić zdjęcie świeżo parzonej kawy w towarzystwie bliskich osób i wstawić na media społecznościowe z dopiskiem „Miłego dnia i smacznej kawusi” przekazując tym samym trend dalej. 

Kawa w popkulturze

Bez wątpienia serial „Przyjaciele” przyczynił się do wzrostu popularności kawy w popkulturze. W prawie każdym odcinku tytułowi przyjaciele spędzają sporą część czasu w ulubionej kawiarence. Rozmawiając i tworząc zabawne sytuacje piją kawę. Co ciekawe, serial zarówno zaczyna się jak i kończy sceną bądź nawiązaniem słownym do kawiarni. Jest to pewnego rodzaju przenośnia dotycząca filiżanki kawy jako elementu łączącego ludzi. Dzięki „Przyjaciołom” popularne stało się picie kawy w dużych kubkach. Najwierniejsi fani serialu prowadzili statystyki, kto z głównych bohaterów wypił największą ilość kaw. Jak się okazuje ranking ten prowadzi Phoebe, która wypiła aż 226 kaw, na drugim miejscu znalazł się Chandler ilością 212 kaw, za nim Monica(200), Joey(189), Ross tyle samo mrożonych herbat. Najmniej napoi wypiła Rachel, gdyż tylko 138 kaw. Nie można także przejść obojętnie obok słynnej sceny z filmu „Diabeł ubiera się u Prady” kiedy to główna bohaterka biegnie przez ulicę z kubkiem kawy. 

Kultura picia kawy na świecie

Kawa jest od wieków znana powszechnie na całym świecie. Jest to niezwykle stara tradycja. Odmienności w piciu kawy w różnych miejscach świata to nie tylko różnice smakowe, ale także różnice w kwestii podania. Za światową stolicą picia kawy uznaje się Włochy, które słyną w szczególności z cappuccino. Wybierając się jednak do Włoch warto pamiętać, iż w zwyczaju Włochów cappuccino pije się jedynie w godzinach porannych. Hiszpanie natomiast piją kawę o każdej porze. Niektórzy z nich uważają, że kawa najlepiej smakuje przed snem. W Turcji kawa podawana w małej filiżance i  jest bez żadnych dodatków. 

Podsumowując kawa dla wielu z nas jest czymś oczywistym, elementem codzienności. Przeniknęła do świata popkultury jak i do świata memów pod postaciami popularnych już pozdrowień „Miłego dnia i smacznej kawusi”. Niezależnie od tego czy obrazek ten wysyłany jest w celu złożenia życzeń czy też ironicznie, z pewnością poprawi humor!