Inteligentne oświetlenie w 2024 roku – trend, na który warto postawić

Technologia obecnie dla przeciętnego użytkownika wiąże się z podwyższaniem komfortu, lepszym funkcjonowaniem i łatwiejszym sterowaniem, np. poszczególnymi instalacjami w domu. Nic zatem dziwnego, że chętnie stawiamy zarówno na nowinki, jak i to, co doskonale już znamy, ale obserwujemy z perspektywy ulepszeń.

Jedną z ciekawych propozycji, która znalazła się w trendach na rok 2024, jest inteligentne oświetlenie. Na czym ono polega i dlaczego warto na nie stawiać?

Smart oświetlenie – wygodniejsze niż myślisz!

Smart oświetlenie od co najmniej kilku sezonów pojawia się w domowych wnętrzach. To dzięki niemu można w niemalże dowolny sposób sterować oświetleniem, parametrami, a także włączać czy wyłączać poszczególne lampy bez wstawania z kanapy.

Jest to rozwiązanie, do którego wykorzystywane są tradycyjne lampy oraz sieć Wi-Fi. Zainstalowany w produktach oświetleniowych moduł łączności bezprzewodowej pozwala na sterowanie oświetleniem za pomocą pilota bądź z wykorzystaniem aplikacji zainstalowanej w urządzeniu mobilnym. Tak działające lampy można znaleźć np. na stronie https://lightplus.pl/.

Sterowanie bez wstawania z kanapy? To możliwe!

Wyobraźmy sobie, że oglądamy film z bliską osobą. Panuje wyjątkowa atmosfera, ale światło z lampy zainstalowanej na suficie jest zbyt mocne, sprawia, że odbija się ono w ekranie telewizora. W takiej sytuacji pełne światło i mocne natężenie nie jest w ogóle potrzebne. Dzięki inteligentnemu oświetleniu można to zmienić bardzo szybko – wystarczy skorzystać z pilota lub aplikacji zainstalowanej np. w smartfonie.

Nie trzeba wstawać z kanapy czy fotela ani też przerywać wspólnego posiłku, aby włączyć wybraną lampę bądź ją wyłączyć. Jest to niezwykle wygodne dla domowników i ich gości. Podobnie rzecz się ma, gdy zapomnimy wyłączyć światło w jednym z pomieszczeń, wychodząc z niego. Nie trzeba się wracać, wystarczy skorzystać z własnego telefonu.

Inteligentne, a zarazem oszczędne

Smart oświetlenie wpisuje się w tegoroczne trendy wnętrzarskie również z powodu energooszczędności. Przede wszystkim jako źródła światła wykorzystywane są LED-y – znacznie trwalsze i bardziej żywotne niż tradycyjne oświetlenie. Co więcej, inteligentne oświetlenie umożliwia sterowanie np. natężeniem światła. Już niewielka zmiana w tej kwestii przynosi mniejsze zużycie prądu, co oznacza zarówno oszczędności, jak i ekologiczne podejście.

Dopracowane aranżacje ze smart lampami

Smart lampy i akcesoria do nich wpisują się w potrzeby domowników, którzy lubią dopracowane aranżacje. Można bowiem liczyć na estetykę lamp, które wykorzystują technologię smart, a także na możliwość wyboru barwy światła, nie tylko jego natężenia. Kolory mają przecież niebagatelne znaczenie w budowaniu atmosfery w danym pomieszczeniu, a także w postrzeganiu wystroju wnętrza.

2024 rok to sporo pomysłów na domowe aranżacje, wiele trendów, inspiracji i uwaga skierowana na elementy, które są nam już bardzo dobrze znane, takie jak smart oświetlenie.