Hale magazynowe – jak zmniejszyć wydatki na energię elektryczną?

Rosnące ceny energii powodują, że inwestorzy coraz większą wagę przykładają do znalezienia sposobów na zmniejszenie zużycia mediów. W przypadku hal magazynowych o dużych powierzchniach koszty eksploatacyjne mogą być naprawdę ogromne. Co zrobić, żeby je zredukować? Warto o tym pomyśleć już na etapie tworzenia projektu.

Budownictwo przemysłowe idzie w stronę energooszczędności. Nacisk na projektowanie i budowanie obiektów o wysokiej efektywności energetycznej stale rośnie. Dlaczego? Ponieważ inwestorzy chcą zmniejszać koszty eksploatacji, a wielkopowierzchniowe hale magazynowe czy obiekty logistyczne, w których nie wdrożono nowoczesnych rozwiązań, zużywają bardzo dużo energii – tym samym są drogie w utrzymaniu.

Ale to nie jedyny powód. Trzeba pamiętać, że firmy muszą spełniać wymagania oraz ograniczenia dotyczące emisji i zużycia energii, które wynikają z przepisów europejskich. Dążenie do wdrażania ekologicznych rozwiązań wiąże się zatem również z kwestiami prawnymi.

Poza tym to działanie wizerunkowe. Energooszczędne hale stalowe wpływają na pozytywne postrzeganie marek, które z nich korzystają.

Co zrobić, żeby skutecznie ograniczyć zużycie energii?

Rozwiązania projektowe

Na etapie projektowania hali magazynowej należy zwrócić uwagę na odpowiednie:

  • usytuowanie budynku – przeszklone części powinny się znajdować od strony północnej
  • rozplanowanie węzłów cieplnych oraz przyłączy energetycznych – żeby zmniejszyć straty przesyłowe
  • właściwą termoizolację ścian i dachu – aby zredukować ubytek ciepła
  • rozmieszczenie i izolację bram oraz drzwi – jeśli nie będą zabezpieczone kurtynami, mogą znacząco zwiększać zapotrzebowanie na energię elektryczną konieczną do osuszenia i ogrzania powietrza w budynku.

Z tego względu warto powierzyć wykonanie projektu firmie, która ma doświadczenie w generalnym wykonawstwie hal, np. firma Commercecon (https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-magazynowe/).

forklift-truck-in-warehouse-or-storage-and-shelves.jpg

Fotowoltaika

Hale stalowe – konstrukcje stalowe i hybrydowe – można również doposażyć w instalacje fotowoltaiczne. Warto podjąć decyzję o montażu fotowoltaiki przed wykonaniem projektu, bo panele zwiększają obciążenie konstrukcji. W związku z tym należy zastosować odpowiednie rozwiązania, żeby budynek był bezpieczny i spełniał wszystkie normy.

Ogniwa fotowoltaiczne pozwalają zmniejszyć wydatki na energię elektryczną, ale długoterminowo. Inwestycja zwraca się średnio po kilku latach.

Niektóre hale przemysłowe uzupełnia się dodatkowo w magazyny energii, które pozwalają zgromadzić nadwyżki i korzystać z nich wtedy, gdy panele produkują zbyt mało energii w stosunku do zapotrzebowania obiektu.

Montaż czujników i inteligentnych systemów sterujących

Dobrym rozwiązaniem jest także wstawienie czujników ruchu w pomieszczeniach, które nie są wykorzystywane przez cały czas – wtedy światło będzie włączone tylko wtedy, gdy faktycznie jest potrzebne oraz inteligentnych systemów sterujących odpowiadających m.in. za wyłączanie ogrzewania po uzyskaniu określonej temperatury w obiekcie. Dzięki temu hala przemysłowa magazynowa będzie tańsza w eksploatacji.