astygmatyzm

Astygmatyzm – kluczowe informacje o tej chorobie oczu

O astygmatyzmie słyszał chyba każdy. To jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób oczu, która doprowadza do zaburzenia ostrości widzenia nawet z niewielkiej odległości. Czym konkretnie jest ta choroba, na czym polega, jak się objawia oraz jakie są najpopularniejsze metody leczenia? Warto się o tym przekonać.

Kilka słów o astygmatyzmie – co to właściwie jest?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, co to astygmatyzm i na czym konkretnie polega ta choroba oczu. Astygmatyzm to nic innego, jak powszechna wada ludzkiego wzroku, która skutkuje niewyraźnym i nieostrym widzeniem. Może to być uciążliwe nawet w trakcie codziennego funkcjonowania, a konkretniej podczas wykonywania obowiązków domowych lub służbowych. Astygmatyzm występuje praktycznie w każdym wieku i trudno się z nim uporać. Takie choroby oczu bardzo często mają ścisły związek z nadwzrocznością lub krótkowzrocznością.

Co doprowadza do astygmatyzmu? Najczęstsze przyczyny

W tym miejscu warto byłoby się dowiedzieć, co konkretnie przyczyna się do wystąpienia astygmatyzmu. Najczęstsze przyczyny omawianej choroby to:

  • rozproszenie światła wpadającego do oka,
  • brak skupienia wpadającego do oczu światła na siatkówce,
  • nieregularny kształt powierzchni oka lub soczewki.

Astygmatyzm może też wystąpić na skutek poważnego urazu mechanicznego oka, a szczególnie narażeni na tę przypadłość są m.in. sportowcy uprawiający na co dzień dyscypliny kontaktowe.

Objawy towarzyszące astygmatyzmowi – jak to wygląda w praktyce?

Pierwsze objawy astygmatyzmu zostały już wspomniane nieco wyżej (zaburzona ostrość widzenia, rozmyty obraz), ale należy do nich dorzucić również:

  • ciągły ból głowy,
  • nadmierne zmęczenie,
  • problemy z czytaniem, prowadzeniem samochodu czy też wykonywaniem prac domowych i biurowych,
  • regularne mrużenie oczu.

Powyższe objawy występują przede wszystkim wtedy, gdy prezentowane choroby oczu są pozostawione same sobie i pacjent nie decyduje się na żadne leczenie. Jak widać astygmatyzmu nie należy bagatelizować, gdyż jest to bardzo poważna wada wzroku.

Jak można sobie poradzić z astygmatyzmem? Dostępne metody leczenia

Praktycznie wszystkie choroby oczu wymagają jakiegoś leczenia (drobnego i niezbyt skomplikowanego lub zdecydowanie bardziej poważnego i intensywnego). Astygmatyzm leczy się następująco:

  • przy astygmatyzmie regularnym stosuje się umiejętnie dobrane okulary lub miękkie soczewki kontaktowe (toryczne) – następuje wtedy prawidłowe skupianie się światła na siatkówce i eliminuje się problemy z nieostrym widzeniem,
  • przy astygmatyzmie nieregularnym sięga się po chirurgię tradycyjną (wszczepienie specjalnych soczewek wewnątrzgałkowych) lub laserową (wykorzystanie lasera).

Ostateczną decyzję w tym zakresie podejmuje oczywiście doświadczony specjalista od chorób oczu, który zaproponuje pacjentowi odpowiednią metodę i w wyznaczonym terminie zacznie ją realizować.

Podstawowe informacje na temat testu na astygmatyzm

Astygmatyzm powinno się jak najszybciej zdiagnozować u specjalisty i wdrożyć niezbędne leczenie. Takie choroby oczu są uważane za niezwykle poważne i nie można ich lekceważyć. Jest jeszcze coś takiego, jak test na astygmatyzm, który wykonuje się w warunkach domowych i przebiega on następująco: założenie okularów lub soczewek kontaktowych (jeśli się je ma), zajęcie miejsca na fotelu przed komputerem (około 30-40 cm od ekranu), popatrzenie na specjalny obrazek (koło z liniami) i zakrycie jednego oka, popatrzenie na obrazek i zakrycie drugiego oka. Jeśli linie za każdym razem są ostre i dobrze widoczne, oznacza to, że prawdopodobnie nie ma się astygmatyzmu i można spać spokojnie.

Zdjęcie główne: Obraz autorstwa senivpetro na Freepik