5 inspiracji do nowoczesnej kuchni

W nowoczesnej kuchni nie trzeba stawiać wyłącznie na klasyczne rozwiązania i meble. Współczesne wnętrza można urządzić ciekawie i funkcjonalnie, dzięki dostępności wytrzymałych materiałów i systemów, które pozwalają maksymalnie wykorzystać nawet niewielką i nieustawną powierzchnię. Jeśli planujesz remont kuchni, poznaj 5 inspiracji, dzięki którym stworzysz nowoczesne i funkcjonalne wnętrze na lata. Oto one.

1. Mozaika na podłodze

Mozaika na podłodze to znakomity wybór do aneksów kuchennych. Jeśli w twoim domu kuchnia łączy się z salonem i jadalnią, nie musisz używać do jej wykończenia klasycznych płytek podłogowych. Panele laminowane w dowolnym odcieniu świetnie wyglądają w towarzystwie mozaiki, która stanowi główny element aranżacji wnętrza. Mozaika na podłodze i na ścianie pomiędzy blatem a wiszącymi szafkami sprawia, że kuchnia nabiera charakteru. Płytki w takim stylu doskonale łączą się z jasnymi meblami i minimalistycznym wyposażeniem, dlatego można wybrać je do mieszkań o niewielkiej powierzchni. Sprawdzają się też w małych kuchniach w mieszkaniach w blokach.

2. Panele winylowe zamiast płytek

W nowoczesnej kuchni można zupełnie zrezygnować z płytek na podłodze i ścianach. Zamiast nich można położyć panele winylowe, które cechują się odpornością na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Zalanie paneli winylowych nie powoduje ich puchnięcia, dlatego ten typ podłóg sprawdza się w pomieszczeniach wilgotnych jak kuchnie i łazienki. Materiał tworzy powłokę o właściwościach podobnych jak płytki ceramiczne — panele izolują podłoże od wody, dlatego nawet w przypadku awarii instalacji wodnej, kuchnia nie wymaga kapitalnego remontu i zrywania podłogi. Ponadto panele winylowe mają modną kolorystykę i wzory, dlatego doskonale wpisują się we współczesne aranżacje wnętrz.

3. Szafki cargo

Kosze cargo do kuchni oraz szafki wyposażone w taki system pozwalają w pełni wykorzystać dostępną powierzchnię. Dzięki koszom cargo w niewielkiej kuchni stworzysz funkcjonalne szafki do przechowywania dużych ilości zapasów. Zmieszczą się z nich nawet ciężkie produkty, jak zapasy mąki, cukru, makaronów i kaszy, bądź słoiki z przetworami i butelki z olejem. W szafkach cargo można również przechowywać garnki, miski lub inne naczynia. Wysuwany kosz ułatwia zagospodarowanie całej powierzchni szafki i utrzymanie porządku w jej wnętrzu. Z systemów można korzystać w szafkach narożnych, by podnieść komfort użytkowania szafek.

4. Wysuwany blat roboczy

Wysuwany blat roboczy to dość drogie rozwiązanie, jednak pozwala uzyskać dodatkową powierzchnię do przygotowywania posiłków. Blat umieszczony w wąskiej szufladzie wystarczy wysunąć, by mieć więcej miejsca do lepienia pierogów, ustawiania misek i gorących garnków lub pieczenia ciast. Dodatkowy blat można na co dzień schować w szufladzie, dlatego jest niewidoczny i nie zajmuje miejsca, gdy go nie używasz. Dzięki temu możesz wygodnie przyrządzać posiłki zarówno na co dzień, jak i gdy przygotowujesz poczęstunek dla większej liczby gości.

5. Inteligentne sprzęty AGD

W nowoczesnej kuchni można umieścić inteligentne sprzęty AGD, które podłączysz do systemu smart home. Dzięki nim codzienne gotowanie wchodzi na zupełnie nowy poziom. Piernik z funkcją smart możesz nagrzać przed powrotem do domu z pracy, a inteligentna lodówka pomoże w przygotowaniu listy zakupów i zachowaniu świeżości produktów. Nowoczesne AGD w systemie smart home świetnie sprawdzi się, jeśli często przebywasz poza domem i po powrocie z pracy chcesz mieć całą kuchnię pod kontrolą.