protetyk słuchu

Protetyk słuchu – jak wygląda jego praca?

Na czym polega praca protetyka słuchu

Podstawą dobrego leczenia jest zawsze trafna diagnoza i w przypadku niedosłuchu nie jest inaczej. Pacjenci, którzy zauważają u siebie problemy ze słuchem powinni w pierwszej kolejności zgłosić się do specjalisty, który się tym zajmuje. Jest to protetyk słuchu, który przeprowadza kompleksowe badania i wspiera swoich pacjentów podczas rozwiązywania problemów. Dzięki regularnym wizytom u protetyka słuchu, możliwe staje się częściowe lub całkowite odzyskanie słuchu dzięki nowoczesnym aparatom.

Czym zajmuje się protetyk słuchu?

Głównym zadaniem, przed którym stają protetycy słuchu, jest diagnoza niedosłuchu. To skomplikowane schorzenie, które objawia się zaburzeniami w odbiorze dźwięków. Mogą się one pojawić w wyniku powstawania wad narządu słuchu lub ośrodków słuchowych, które znajdują się w mózgu pacjenta. Dlatego właśnie diagnostyka wykonywana przez protetyka słuchu jest tak istotna. Istotne jest też ustalenie, na jaki stopień niedosłuchu cierpi pacjent. Do podstawowych i pierwszych zadań protetyka słuchu należy przede wszystkim wykonanie badań audiometrycznych – dzięki nim możliwe jest ustalenie, jak silny jest niedosłuch, a także jaki jest jego charakter.

Kluczowym zadaniem protetyka słuchu jest dobranie odpowiedniego aparatu słuchowego. Stosuje się go, gdy zostanie stwierdzony stały niedosłuch, z którym nie można sobie poradzić w inny sposób. Wyróżnia się różne rodzaje aparatów i do protetyka należy przygotowanie konkretnego modelu w taki sposób, aby pasował on do indywidualnego uwarunkowania każdego pacjenta. W przypadku aparatów słuchowych o charakterze dokanałowym, wewnątrzusznym albo z wkładkami usznymi zadaniem protetyka słuchu jest wykonanie odcisku kanału słuchowego. Z jego wykorzystaniem wykonuje się następnie obudowę aparatu, która kształtem będzie idealnie dopasowana do oczekiwań oraz uwarunkowań pacjenta, co przełoży się wyraźnie na komfort z codziennego korzystania z takiego aparatu.

Na tym jednak opieka protetyka słuchu nad pacjentem się nie kończy. Pacjenci korzystający z aparatów słuchowych muszą być objęci długofalową opieką, ponieważ ich niedosłuch z czasem może się nasilać, co będzie wymagało korekty parametrów aparatu lub wykonania nowego urządzenia. Aparaty słuchowe to delikatne urządzenia, dlatego do zadań protetyka słuchu należy też ich serwisowanie i strojenie, aby mimo upływu lat spełniały one nadal swoją funkcję.

Jakie kwalifikacje musi posiadać protetyk słuchu?

Samodzielny protetyk słuchu musi uzyskać tytuł mistrza, który potwierdzony jest dyplomem. Organem, który upoważniony jest do wydania takiego dokumentu może być Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu lub jedna z uczelni wyższych, która kształci specjalistów w zakresie akustyki. Specjalistyczny kurs, na który składa się przynajmniej 108 godzin zajęć, musi zostać poparty minimalnie dwuletnią praktyką w gabinecie protetyka słuchu. Niezbędna jest też wiedza z zakresu działania aparatów słuchowych oraz obsługi konkretnych narzędzi do diagnozowania. Tak więc protetyk słuchu musi posiadać zarówno wiedzę medyczną – aby starannie rozpoznać konkretne patologie słuchu – jak i techniczną, co zapewni mu możliwość wspierania jego pacjentów.

Ponieważ protetyk słuchu pracuje z pacjentami, a często są to osoby starsze – chociaż nie tylko – musi on posiadać osobowość, która pozwoli mu nawiązywać odpowiedni kontakt z takimi ludźmi. Oprócz cierpliwości i skrupulatności, protetyk słuchu musi wykazywać się też empatią oraz zrozumieniem dla swoich pacjentów. Dzięki wiedzy i kompetencjom miękkim protetyk słuchu będzie w stanie pomóc pacjentom dobrać odpowiedni aparat i zaspokoić ich potrzeby w tej kwestii.

Kiedy warto odwiedzić protetyka słuchu?

Pierwsze problemy ze słuchem często są trudne do zauważenia. Z czasem będą się one jednak jedynie nasilać, a w przypadku trwałego niedosłuchu, mogą doprowadzić do poważnych dysfunkcji zmysłu słuchu. Protetyka słuchu w poradni audiologicznej należy odwiedzić, gdy tylko odczuć można pierwsze wyraźne zaburzenia w odbieraniu dźwięków. Diagnoza na wczesnym etapie często pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Sprawne przeprowadzenie badań przez protetyka słuchu wykaże, czy potrzebne jest lecenie laryngologiczne, czy też trzeba zacząć myśleć nad aparatem słuchowym.

Jakiego protetyka słuchu wybrać?

Przed pierwszą wizytą u protetyka warto sprawdzić, czy konkretny specjalista cieszy się dobrymi opiniami. W dobie powszechnego dostępu do internetu nie jest to trudne zadanie i każdy sobie z nim poradzi. Warto decydować się na wizytę w certyfikowanych poradniach audiologicznych, co jest gwarantem wysokich kompetencji zatrudnianych tam fachowców. Protetycy słuchu, podobnie jak lekarze czy farmaceuci, muszą cały czas doskonalić swoje rzemiosło i poszerzać wiedzę z zakresu prowadzonych działań. Pacjenci korzystający z usług protetyka słuchu, uczęszczać będą do swojego specjalisty przez wiele lat, a często nawet do końca życia, dlatego warto wybrać osobę, z którą kontakt będzie przyjemny i satysfakcjonujący.

Wyróżnikiem dobrego protetyka słuchu jest indywidualne podejście do każdego pacjenta – w tej dziedzinie trudno o uniwersalne rozwiązania. Rozwiązania techniczne stosowane w aparatach cały czas się zmieniają, co wynika głównie z postępu technologicznego związanego ze stosowaniem coraz lepszej elektroniki, dlatego protetyk słuchu musi być zawsze na bieżąco z nowoczesnym sprzętem. wiedza oraz szczegółowe i indywidualne podejście do każdego pacjenta sprawią, że protetyk słuchu skutecznie spełni swoje zadanie. Nowoczesne aparaty słuchowe posiadają wiele dodatkowych funkcji, które protetyk słuchu powinien doskonale znać.

W przypadku badań słuchu wykonywanych u dzieci potrzebne jest ogromne doświadczenie oraz osobowość, która pozwoli protetykowi słuchu poważnie podejść do pacjenta. Niektórzy protetycy słuchu specjalizują się w badaniach przeprowadzanych na najmłodszych pacjentach, jest to bowiem niezwykle wymagające zadanie, szczególnie podczas stosowania metod obiektywnych oraz podczas dobierania odpowiedniego modelu aparatu.

Protetyk słuchu pomaga swoim pacjentom

Podczas pierwszej wizyty przeważnie przeprowadzane są badania kontrolne oraz wywiad protetyka słuchu z pacjentem. Na podstawie tych informacji protetyk słuchu ustala, jaki będzie zakres jego pomocy, a także jakie zachowania pacjent powinien zmienić, aby jego niedosłuch się nie pogłębiał. Kolejne dwie wizyty mają na celu precyzyjne ustalenie, jakiego rodzaju niedosłuch dotknął pacjenta – w przypadku trwałego niedosłuchu potrzebny będzie aparat, lecz niektóre tymczasowe formy może leczyć lekarz laryngolog. Dopiero po tych wizytach kontrolnych protetyk słuchu może dobrać odpowiedni aparat. W trakcie kolejnych cyklicznych wizyt, których częstotliwość ustala specjalista, protetyk ma za zadanie kontrolować pracę aparatu oraz korygować jego ustawienia.

Ważne jest, aby protetyk słuchu – korzystając ze swojej najlepszej wiedzy – objaśnił pacjentowi, jak będzie przebiegał proces adaptacji jego mózgu do wykorzystania implantu słuchowego. Kluczowe będą pierwsze tygodnie, w trakcie których pacjent będzie musiał przywyknąć do nowych warunków i tego, jak pracuje jego aparat. Rolą protetyka słuchu jest przygotowanie pacjenta na wszelkie trudności, z którymi często związany jest ten początkowy okres. W późniejszym czasie wizyty u protetyka słuchu powinny mieć charakter kontrolny i odbywać się w określonych ramach czasowych, a w przypadku uszkodzenia aparatu interwencyjnie.

Czego należy oczekiwać po wizycie u protetyka słuchu?

Każdy protetyk słuchu, ze względu na charakter swojego zawodu, musi przestrzegać przepisów regulujących zasady etyczne wykonywania tego zawodu, dlatego po wizycie w gabinecie protetyka można spodziewać się podobnego traktowania, jak podczas wizyty lekarskiej. Oprócz samej diagnozy, protetyk jest w stanie świadczyć swoim pacjentom szeroki zakres usług dotyczących porad zdrowotnych oraz finansowych – niekiedy aparaty słuchowe mogą być dofinansowane z środków Narodowego Funduszu Zdrowia lub innych funduszy przeznaczonych na wsparcie osób niesłyszących. Protetyk słuchu powinien zawsze informować swoich pacjentów o takich możliwościach, co odbije się pozytywnie na ich portfelach i sytuacji finansowej.

Podczas swojej pracy protetyk słuchu pomoże pacjentowi dobrać nie tylko moc aparatu słuchowego, ale też jego rodzaj. Mogą one znajdować się bowiem na zewnątrz ucha, wówczas osadza się je na małżowinie usznej, ale też w jego wnętrzu, a w przypadku silnego niedosłuchu lub poważnie rozwiniętych patologii słuchu, protetyk musi zdecydować się na zaproponowanie aparatu umieszczanego bardzo głęboko w kanale ucha. Te ostatnie modele są praktycznie niewidoczne z zewnątrz, dlatego protetyk słuchu musi szczegółowo je ustawić oraz skalibrować.

Współpraca protetyka słuchu z lekarzem laryngologiem

W przypadku zdiagnozowania częściowego lub tymczasowego niedosłuchu, protetyk słuchu kieruje swoich pacjentów do lekarza laryngologa. Sytuacja może być też odwrotna – pacjent zrobiwszy badanie laryngologiczne może zostać skierowany do poradni audiologicznej, gdyż jedyną formą leczenia jego narządu słuchu będzie wykonanie odpowiedniego aparatu. W przypadku leczenia skomplikowanych przypadków, protetyk słuchu może ściśle współpracować z lekarzem laryngologiem, lecz w wielu przypadkach jego szerokie kompetencje i kwalifikacje pozwolą mu samodzielnie uporać się ze wszystkimi problemami zdrowotnymi pacjenta.

Czasem pacjenci zaczynają odczuwać trudności w podstawowych czynnościach życiowych, nie kojarząc tego jeszcze z niedosłuchem. Dlatego tak ważne jest, aby szybko udać się do pracowni audiologicznej, w której zostanie postawiona właściwa diagnoza. W tym celu stosuje się zaawansowany sprzęt, który pozwala ustalić, w którym miejscu występują dysfunkcje. W przypadku zatkania przewodu słuchowego przez woskowinę lub ciało obce, protetyk słuchu kieruje pacjenta do poradni laryngologicznej, gdzie tkwiące w kanałach przedmioty zostaną usunięte. W ten sposób udaje się pomóc wielu pacjentom, którzy cierpią na niedosłuch.