Oryginalne gry i zabawy dla dzieci – dlaczego warto wykorzystać dywan interaktywny do przedszkola?

Wychowanie wczesnoszkolne odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu dziecka. Przedszkole to nie tylko miejsce, w którym maluch bawi się zabawkami i czeka, aż rodzic zabierze go do domu – to placówka wspierają rozwój umysłowy, fizyczny, emocjonalny i społeczny naszych pociech. Wybierając odpowiednie przedszkole dla dziecka powinniśmy zwracać więc uwagę na to, jakie metody edukacyjne dana placówka stosuje. Coraz częściej można w przedszkolach natknąć się na nowoczesne narzędzia, takie jak interaktywna podłoga, które pozwalają na angażującą dzieci naukę poprzez zabawę. Dlaczego warto implementować tego typu technologie?

Przedszkole – najważniejszy etap edukacji?

Niektórzy badacze śmiało uznaliby, że przedszkole to najważniejszy etap w całym procesie edukacji. Wielu rodziców z pewnością stwierdziłoby, że takie przekonanie jest wręcz komiczne. Co tak ważnego może dziać się w przedszkolu? To tylko miejsce, w którym dzieci mogą zająć się czymś, podczas gdy ich rodzice idą do pracy. Fakt, może i uczą się tam podstaw czytania, pisania czy liczenia, ale rzeczywista edukacja zaczyna się dopiero w pierwszej klasie szkoły podstawowej – to tam maluchy zaczynają uczyć się naprawdę. Tego typu pogląd jest zrozumiały, ale pomija bardzo ważną kwestię: nauka nie płynie jedynie ze szkolnych podręczników.

To właśnie w przedszkolu dzieci nabywają niezbędnych umiejętności potrzebnych do właściwego funkcjonowania: uczą się spędzać czas i nawiązywać kontakt z rówieśnikami, zaczynają rozumieć emocje swoje i innych, poznają zasady działania w grupie. Przedszkola dbają również o fizyczny rozwój dziecka, coś, co jest niesamowicie ważnym etapem w życiu każdego malucha. Poznają one swoje ciało i jego możliwości, biegają, skaczą, tańczą, chwytają, dotykają. Rozwój motoryczny jest niezwykle ważny we wspieraniu pozostałych aspektów rozwoju dziecka – umysłowego czy społecznego. 

Jak działa dywan interaktywny w przedszkolu?

Przedszkole zaopatrza w dzieci umiejętności i wiedzę będące fundamentem ich dalszej edukacyjnej przygody. Właśnie dlatego należy zwracać szczególną uwagę na maksymalizację potencjału wychowania wczesnoszkolnego. Nowoczesne metody dydaktyczne i narzędzia edukacyjne pozwalają zadbać o efektywny i zrównoważony rozwój naszych dzieci. Rokrocznie coraz więcej polskich placówek przedszkolnych sięga po nowe technologie pozwalające uczyć dzieci w nowy, oryginalny, ciekawszy dla maluchów sposób. Jednym z tego typu rozwiązań jest właśnie interaktywna podłoga, znana też jako dywan interaktywny czy magiczna podłoga.

Dywan interaktywny w przedszkolu sprawdza się jako narzędzie pozwalające pracownicom i pracownikom placówki uczyć dzieci poprzez angażującą zabawę z użyciem technologii rzeczywistości rozszerzonej. Dzięki nowoczesnemu projektorowi wyposażonemu w czujniki ruchu na podłodze wyświetlać można setki różnorodnych gier i zabaw, począwszy od prostych aktywności mających wspierać rozwój ruchowy dzieci po szeroki wachlarz gier edukacyjnych dostosowanych do każdego wieku.

Zastosowanie dywanu interaktywnego w przedszkolu

Dywany interaktywne do przedszkola nadają się z wielu różnych powodów. Kolorowe, interaktywne gry są dla dzieci intrygujące i o wiele chętniej uczestniczą wtedy w zajęciach. Ponadto szeroka oferta pakietów oferowana przy zakupie dowolnego dywanu interaktywnego pozwala na zróżnicowanie zajęć w przedszkolu. Najnowszy model podłogi interaktywnej, Magiczny Dywan 4.0, pozwala zarówno na wyświetlanie z projektora prostych, znanych dzieciom zabaw pozwalających im przeżywać przygody jako piłkarze, karatecy czy astronauci, jak również gier edukacyjnych mających w przystępny, angażujący sposób przekazywać dzieciom podstawy potrzebnej im wiedzy.

Dzięki dywanowi interaktywnemu maluchy mogą uczyć się o otaczającym ich świecie, zwierzątkach żyjących w okolicznym lesie, poznać alfabet i cyfry od 1-10, zrozumieć podstawy ekologii, rozwiązywać przygotowywane przez opiekunów quizy. Sprawia że, to każde zajęcia przeprowadzane z użyciem magicznej podłogi są inne i ciekawe, a dzieci wręcz podświadomie, po prostu czerpiąc mnóstwo frajdy z interaktywnej zabawy, nabywają wartościową wiedzę. Gry zespołowe kładą nacisk na współpracę i wzajemne dążenie do celu, a dzieci mogą łatwiej integrować się z rówieśnikami przy wspólnej zabawie. Magiczna podłoga wspiera też rozwój ruchowy, tak ważny dla dzieci w wieku przedszkolnym – maluchy wchodzą z grami w interakcję za pomocą ruchów rąk i nóg, wciąż pozostając aktywnymi.

Dywan interaktywny jest więc narzędziem niezwykle uniwersalnym, w prosty i bezpieczny sposób pozwalającym zadbać o rozwój dzieci na każdej płaszczyźnie.