welcome, tag, decoration-2825772.jpg

Miłe powitanie na dzień dobry

Czym jest miłe powitanie na dzień dobry?

Jest to nic innego jak jakaś forma zwrotu grzecznościowego czy gest, który wykonywany jest podczas witania się z inną osobą. Powitać można również gości, przyjmując ich na jakieś zaplanowane przez nas wydarzenie. Jest ono często więc naszą pierwszą interakcją z nowo poznano osobą i to, jak będzie wyglądać, może również decydować o tym, jak ta znajomość się dalej potoczy. Nie bez powodu mówi się przecież, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Podczas rozmowy przez Internet, kiedy często z kimś piszesz i wiesz, że będziesz do tej osoby pisał zaraz po otwarciu oczu, również warto przywitać się w przyjazny sposób. Witając się z kimś jednak na co dzień, warto robić to w odpowiednio przyjazny sposób, szczególnie jeśli jest ono z rana i może sprawić, że dzięki niemu dzień będzie lepszy.

Znaczenie miłego powitania na początek dnia

Wstając wcześnie do pracy czy do szkoły, często niewyspani, zdarza nam się wyruszyć do niej w nietęgich humorach. Bardzo często od tego jak zacznie się dzień będzie zależało to, jak też będzie wyglądała jego cała reszta, warto więc go zacząć od czegoś miłego. Jedną z takich miłych rzeczy może być miłe powitanie ze znajomymi ze szkoły, czy współpracownikami. Ze znajomymi powitanie często przez poufałość jest dużo bliższe niż ze współpracownikami, jednak wszystko zależy od relacji panujących między ludźmi. Z rana więc, kiedy pierwszy raz widzimy się z ludźmi, z którymi będziemy się potem widzieć większość dnia, na pewno duże znaczenie ma to, jakie słowa na początek usłyszymy i w jaki sposób będą one w naszym kierunku wypowiedziane. Jeśli chce się zadbać o dobrą atmosferę w swoim najbliższym otoczeniu, warto zadbać o dobry początek dnia.

przywitanie

W jaki sposób ludzie się witają na całym świecie?

Powitania na całym świecie, przez różnice kulturowe, mogą się od siebie delikatnie, ale i znacząco różnić. Nie znając kultury kraju, do którego się wybieramy, możemy zaliczyć niezłą wtopę, jeśli przywitanie okaże się tam nie na miejscu. W Polsce najczęstszą formą powitania jest podanie sobie dłoni, wymienienie uścisków i lekkie nią potrząśnięcie. Stosowane jest ono i czasami przy powitaniu znajomych, ale i w bardziej biznesowych sytuacjach. To przywitanie jest też stosowane w większości krajów, jednak długość czy intensywność tej czynności zależy od konkretnych założeń tego kraju, więc nawet uściski dłoni mogą wyglądać różnie w różnych krajach, a oto kilka przykładów. W Stanach Zjednoczonych dłoń trzeba uścisnąć pewnie i przedstawić się, podając swoje imię, lecz brytyjczycy witają się z drugą osobą poprzez delikatny uścisk dłoni, nie stojąc jednak zbyt blisko tej osoby, aby nie naruszyć jej strefy komfortu. Istnieją kraje w których preferowany jest krótki uścisk dłoni jak Brazylia, Maroko. Istnieją też dodatkowe zwyczaje, na przykład w Chinach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich należy zacząć przywitanie od osoby najstarszej. W Rosji z kolei dozwolony jest uścisk dłoni tylko z osobą tej samej płci. W innych krajach takich jak Meksyk, do przywitania dochodzi możliwość serdecznego przytulenia osoby z którą się witamy. W Nowej Zelandii najpopularniejszą formą przywitania się jest tzw. ,,hongi”, czyli dotknięcie się jednoczesne czołami i nosami,

– W Japonii powitanie jest dość powściągliwe, najczęściej wykonywany jest w stronę drugiej osoby ukłon. Jeśli druga osoba się w naszą stronę ukłoni to powinniśmy zrobić to samo, inaczej może odebrane to być jako brak szacunku do tej osoby i postrzegane jest to bardzo negatywnie. Podczas ukłonu nie powinno się również utrzymywać kontaktu wzrokowego z drugą osobą, powinien on być bowiem skierowany w dół. Głębokość ukłonu za to zależy od wieku osoby, z którą się witamy, ponieważ im osoba jest starsza, tym ukłon powinien być w jej stronę niższy.

Powitania więc na całym świecie bywają różne i poznanie ich przed wyjazdem do danego kraju jest ważne, by nie obrazić niecelowo swoją niewiedzą jakiegoś tubylca. 

powitanie

Komunikacja werbalna – dlaczego dobór słów jest tak ważny przy powitaniu?

Komunikacja werbalna jest to po prostu przekazywanie informacji za pomocą słów – robić to więc można i poprzez ich wypowiadanie, ale również i pisanie, także komunikacja przez Internet również jest komunikacją werbalną. O ile patrząc komuś w oczy komunikację werbalną dopełniamy tą niewerbalną, dzięki czemu nasz komunikat może być jaśniejszy, tak poprzez właśnie komunikację przez Internet, znaczenie ma w znacznej mierze to co napiszemy.  Przy powitaniu więc, kiedy nasza konwersacja dopiero się rozpoczyna, i w życiu realnym i wirtualnym, komunikacja werbalna ma ogromne znaczenie. Od tego jak rozpoczniemy rozmowę czy po prostu z kimś się przywitamy, może zależeć humor danej osoby w ciągu całego dnia. Dobór słów jest też wyjątkowo ważny, kiedy zwracamy uwagę na to, w jakim wieku jest nasz rozmówca lub w jakiej relacji z daną osobą jesteśmy. Inaczej zwrócimy się do osoby w naszym wieku, która jest naszym znajomym, a inaczej do osoby starszej, do której musimy się zwracać z większym szacunkiem. Jeszcze inaczej zwrócimy się do osoby, która jest na przykład naszym szefem lub po prostu osobą na stanowisku wyżej niż w naszym miejscu pracy. Dlatego ważne jest w tym przypadku odpowiednie dobieranie słów, by już przy samym powitaniu nie zaliczyć faux pas. Skupiając się jednak na kontaktach nieformalnych, żeby nasze powitanie nie skupiało się tylko na zwykłym rzuceniu ,,cześć” czy ,,hej”, warto skorzystać z podanych niżej 12 przykładów miłych powitań:

– Cześć, miło mi cię widzieć. 

– Cześć, miło mi Cię poznać.

– Hej, co u Ciebie słychać?

– Cześć, piękny dzisiaj dzień, prawda?

– Hej, jak się dzisiaj czujesz?

– Cześć, super dzisiaj wyglądasz.

– Hej, jak tam dzisiaj twoje samopoczucie?

– Witam, jak się dzisiaj miewasz?

– Cześć, jakie masz plany na dzisiaj?

– Hej, wyglądasz dzisiaj nieziemsko. 

– Hej, nawet nie wiesz jak się cieszę, że z Tobą rozmawiam. 

– Cześć, jak Ci minął wczorajszy dzień?

Więcej na ten temat można zobaczyć w filmie:

źródło: Gazeta.pl


powitanie

Komunikacja niewerbalna przy powitaniu na początek dnia

Równie ważna co komunikacja werbalna, przy powitaniu się na początek dnia znaczenie ma komunikacja niewerbalna. Nie ma ona zastosowania podczas Internetowych rozmów na czatach czy przez pocztę elektroniczną, gdzie rozmówcy nie widzą się wzajemnie, jednak ma znaczenie przy rozmowie oko w oko. Nasza mowa ciała, kiedy dopiero co kogoś poznajemy lub witamy się z kimś z samego rana, ma ogromne znaczenie. W końcu nawet najmilsze słowa wypowiedziane z naburmuszoną miną nie będą brzmiały szczerze. Ważne jest więc, żeby oprócz miłych słów zastosować jeszcze miłe gesty. Największe znaczenie ma tutaj uśmiech, który jest nieodzownym elementem miłego przywitania drugiej osoby, natomiast to, czy wyciągniemy do kogoś rękę z niechęcią czy nawet chwilowym obrzydzeniem czy grymasem na twarzy również jest bardzo ważne. Nikt przecież nie chce poczuć, że miłe poranne powitanie jest nieszczere, ponieważ ciało zdradza, że jest się niechcianym rozmówcą. Dlatego tak ważne jest, żeby się uśmiechnąć, spoglądać w oczy podczas przywitania czy zachowywać odpowiednią mimikę twarzy.