kurs grafiki

Kurs grafiki komputerowej – wszystko, co warto wiedzieć

Jak wybrać najlepszy kurs grafiki komputerowej i zyskać status specjalisty w branży?

Branża IT zawiera wiele zawodów, które niekoniecznie wiążą się z posiadaniem wyłącznie analitycznych umiejętności – kreatywność i zmysł estetyczny są idealnym zestawieniem do pracy związanej z grafiką komputerową. Jak wygląda dobry kurs grafiki komputerowej, i dla kogo będzie on najlepszym wyborem?

Kurs grafiki komputerowej – na czym polega?

Kursy grafiki komputerowej stworzone są z myślą o wszystkich tych, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności w tym zawodzie, lub dopiero zamierzają spróbować w nim sił. Podczas takiego kursu omawiane są praktyczne i teoretyczne aspekty korzystania z najpopularniejszych narzędzi do grafiki komputerowej, m.in. Photoshop, czy Adobe Acrobat, a także mnóstwo innych zagadnień, które pomogą rozpocząć karierę w branży grafiki komputerowej. Dobrze skonstruowany i wartościowy dla uczestników kurs nie powinien trwać krócej niż tydzień, najlepsze i najbardziej renomowane placówki często organizują kursy, które trwać mogą nawet kilka miesięcy. Wybierając kurs grafiki komputerowej warto zwrócić uwagę na program edukacyjny, a także renomę organizatora – taka inwestycja w umiejętności bardzo szybko zwróci się w pracy zawodowej. Bez względu na formę kursu, czy są to zajęcia w pełni online czy stacjonarne, warto dokładnie sprawdzić program nauczania na kursie, ponieważ by dał on nam faktyczne korzyści, musi być sensownie skonstruowany i prowadzony przez specjalistów w branży.

kurs grafiki komputerowej

Dla kogo kurs grafiki komputerowej?

Uczestnictwo w kursie grafiki komputerowej kierowane jest przede wszystkim do osób, które chcą związać się zawodowo z tą dziedziną IT. Dobrą podstawą do uczestnictwa w kursie są wcześniej ukończone studia na kierunkach takich jak informatyka np. ze specjalizacją grafiki komputerowej, ale również studia typowo artystyczne, związane z grafiką i rysunkiem, ponieważ w tej branży bardzo liczy się zmysł estetyczny.  Oczywiście w kursie może wziąć udział każdy, kto jest zainteresowany branżą i chciałby się w niej rozwijać, niemniej jednak na naszą korzyść będą działać posiadane podstawy informatyczne oraz zaznajomienie z niektórymi programami, szeroko wykorzystywanymi w branży związanej z grafiką komputerową. By efektywnie pracować w tej branży, niezbędna będzie szeroka wiedza informatyczna, jako że w dużej większości zawód grafika komputerowego daje dużą samodzielność, co przekłada się również na odpowiedzialność i wykonywanie różnych projektów we własnym zakresie. Nie jest to oczywiście regułą, jednak zwykle ta zasada sprawdza się w praktyce.

Jakie umiejętności zdobędziesz na kursie grafiki komputerowej?

Profesjonalny kurs grafiki komputerowej przygotuje kursantów do wykonywania tego zawodu w sposób kompleksowy i praktyczny. Większość tego typu kursów dzieli się na dwie części – praktyczną oraz teoretyczną, podczas których omawiane są najważniejsze informacje bazujące na przykładach z życia codziennego grafika komputerowego. To wykształca dobre nawyki i umiejętności, które później niezbędne są do efektywnej pracy w zawodzie. Na zajęciach kursanci uczą się projektować grafikę za pomocą komputerowych programów graficznych, a także wykonywać prace związane z dalszym jej przetwarzaniem, np. przygotowaniem do druku czy obróbką na potrzeby Internetu. Kursy zawierają najczęściej również informacje na temat multimedialne aspektów pracy twórczej grafika komputerowego, oraz zagadnienia związane z montażem filmowym i cyfrową animacją. Dodatkowo omawiane są oczywiście funkcjonalności wszystkich najważniejszych programów twórczych Adobe, Photoshop, Affinity Designer czy GIMP. Zaznajomienie się z tymi aplikacjami jest właściwie podstawą do efektywnej pracy jako grafik komputerowy, ponieważ to na nich bazuje jego codzienna praca i projekty, które tworzy.

kurs grafiki

Programy komputerowe na kursie – czego się nauczysz?

Każdy jeden program używany przez grafików komputerowych spełnia określoną funkcję w tworzeniu projektów i samych grafik, a opanowanie ich funkcjonalności jest podstawą efektywnej pracy. Podczas kursu z grafiki komputerowej, duża część zajęć przeznaczona jest właśnie na praktyczne ćwiczenia z użyciem takich aplikacji, przede wszystkim najpopularniejszych, np. Photoshopa czy innych wersji Adobe. Maksymalne wykorzystanie funkcjonalności tych programów pozwala bowiem nie tylko zrealizować najbardziej skomplikowane projekty, ale przede wszystkim zoptymalizować czas pracy. W zależności od wybranego kursu oraz jego specjalizacji, uczestnicy uczą się również zaawansowanych technik fotomontażu, retuszu zdjęć, projektowania plakatów, banerów czy innych reklam zgodnie z najnowszymi trendami i modą, a także rysunku wektorowego. Jeżeli specjalizujemy się w określonej dziedzinie, możemy znaleźć też kursy, które omawiają szczegółowo wybrane przez nas zagadnienie, np. zaawansowana obsługa Photoshopa, czy funkcjonalność Adobe Acrobat w codziennej pracy grafika komputerowego. Jednak na pierwszy kurs z grafiki komputerowej lepiej jest wybrać taki, który posiada uniwersalny program nauczania, by zdobyć jak najwięcej przydatnej na początku wiedzy.

Kiedy warto rozważyć kurs grafiki komputerowej?

Kwestią indywidualną pozostają oczywiście motywacje każdej osoby, która chce wziąć udział w szkoleniu z grafiki komputerowej, niemniej jednak taki kurs sprawdzi się najlepiej przede wszystkim u osób, które z tą branżą wiążą swoją zawodową przyszłość. Nie jest tajemnicą, że by działać sprawnie w zawodzie grafika komputerowego, niezbędna jest szeroka wiedza informatyczna oraz zmysł estetyczny, w przeciwnym razie szybko zniechęcimy się do pracy, a inwestycja czasu i pieniędzy w szkolenia pójdzie na marne. Na profesjonalny kurs grafiki komputerowej mogą zapisać się osoby zainteresowane podjęciem pracy w tym zawodzie, ale również tacy, którzy chcą wykorzystać taką wiedzę do swoich prywatnych aktywności. Na kursach tego typu można również często spotkać osoby, które prowadzą własną działalność, i chcąc zaoszczędzić na zatrudnianiu profesjonalnego grafika komputerowego do wykonania np. ulotek, chcą robić to samodzielnie. Kurs jest świetnym uzupełnieniem wiedzy zdobytej na studiach, a także daje możliwość praktycznego sprawdzenia zdobytych informacji, co jest bardzo cennym doświadczeniem.

Możliwości zawodowe po kursie – jaką pracę znajdziesz z takimi kwalifikacjami?

Po ukończeniu kursu z grafiki komputerowej, możliwości zatrudnienia dla absolwentów są naprawdę szerokie – mogą oni szukać pracy wszędzie tam, gdzie liczy się estetyczne i wizualne aspekty, a więc korporacje, firmy sprzedażowe, agencje reklamowe, firmy informatyczne, czy wsparcie techniczne sklepów internetowych. Możliwości jest naprawdę wiele! Oczywiście można dodatkowo rozważyć opcję założenia własnej działalności gospodarczej, i świadczyć usługi pojedynczym klientom, którzy potrzebują np. zaprojektowania ulotek, plakatów czy innych grafik wykorzystywanych w szeroko pojętej sprzedaży e-commerce. Pomóc w określeniu naszej indywidualnej ścieżki zawodowej w branży grafiki komputerowej może posiadane doświadczenie w marketingu i sprzedaży, czy zamiłowanie do gier komputerowych. Każdy grafik komputerowy czuje się najlepiej w określonym zakresie obowiązków, a z uwagi na ogromną ilość odłamów branży graficznej, każdy z nich może znaleźć propozycję idealną dla siebie.

Zarobki grafika komputerowego – czy faktycznie są tak wysokie?

Branża IT należy do jednej z najlepiej opłacanych na rynku, a specjaliści z dobrym portfolio i doświadczeniem mogą liczyć nierzadko na pięciocyfrowe wynagrodzenie miesięczne. Przeciętne zarobki grafika komputerowego są bardzo zróżnicowane, i zależą od miejsca zatrudnienia i jego formy, np. grafik komputerowy pracujący w korporacji, i bazując na umowie o pracę, średnio może liczyć na wynagrodzenie w wysokości od 5000-7000 zł brutto. Nieco lepiej plasują się już zarobki grafika, który prowadzi własną działalność i współpracuje z różnymi klientami prywatnymi – taki freelancer może liczyć na zarobki w wysokości od 10 000 do 13 000 zł brutto.

Gdzie szukać najlepszych kursów grafiki komputerowej?

Odpowiedź jest bardzo prosta – oczywiście w Internecie! Duża część kursów organizowanych przez renomowane jednostki edukacyjne odbywa się zdalnie, a oferty wraz z opisanym planem szkolenia znajdziemy właśnie w Internecie, po wpisaniu odpowiedniej frazy w wyszukiwarce. Jest to jednocześnie najłatwiejszy i najszybszy sposób na porównywanie ofert pod względem programu ale i ceny, bo warto nadmienić, że wartościowe i prestiżowe kursy grafiki komputerowej nie należą do najtańszych. Przed ostatecznym wyborem warto dokładnie zapoznać się z najpopularniejszymi ofertami takich kursów, a także opiniami w Internecie na ich temat – dzięki temu szybko wyselekcjonujemy najlepsze z nich, które będą dopasowane do naszych oczekiwań, i obranego kursu edukacji. Nie zawsze warto sugerować się doskonałą reklamą kursu – czasem te najlepsze propozycje są mniej widoczne w Internecie, a prowadzone są przez najlepszych specjalistów w branży z ogromną renomą i wieloletnim doświadczeniem. 

kurs grafiki - człowiek na białym tle

Jaki jest koszt dobrego kursu z grafiki komputerowej?

Tak jak już wcześniej wspomniano, wartościowy kurs grafiki komputerowej nie jest najtańszy – grafika komputerowa należy do branży IT, a więc jednej z najlepiej opłacanych na rynku pracy. Umiejętności i wiedza zdobyte na takim kursie są bardzo cenne, i przynoszą często wielokrotność kwoty, którą pierwotnie zainwestowaliśmy w kurs. Ceny dobrych kursów zaczynają się od tysiąca złotych za kilka dni podstawowego szkolenia, natomiast najlepsze i zarazem najbardziej oblegane kursy grafiki komputerowej mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych, wszystko zależy od konkretnej oferty, programu szkoleniowego, a także czasu jego trwania. Najbardziej jednak opłaca się zainwestować w kurs, który nie trwa kilka dni, a co najmniej kilka tygodni – im więcej zainwestujemy w swoją wiedzę na temat grafiki komputerowej, tym na większą stawkę wynagrodzenia będziemy mogli liczyć, kiedy pochwalimy się kompleksową wiedzą i umiejętnościami. Jest to bardzo dobra inwestycja w swoją przyszłość, jeżeli na poważnie rozważamy rozpoczęcie kariery w branży IT ze specjalizacją grafiki komputerowej.