Jakie są stawki podatku VAT w Polsce i kogo dotyczą?

W Polsce podatkiem VAT są opodatkowane transakcje związane ze sprzedażą towarów, eksportem, importem, a także wewnątrzwspólnotowymi transakcjami nabycia i dostawy towarów. Na ten moment ze zwolnienia podatkowego mogą skorzystać tylko przedsiębiorcy, których łączna wartość sprzedaży w ciągu roku nie przekroczyła kwoty 200 tys. złotych. Zobacz, ile wynosi podatek VAT w Polsce za określone transakcje i kiedy należy go zapłacić.

Czego dotyczą i ile wynoszą stawki podatku VAT w Polsce?

Aktualnie obowiązująca stawka podatku VAT w Polsce jest zależna od rodzaju realizowanych operacji handlowych. W przypadku towarów i usług najczęściej stosuje się VAT w wysokości 23%. W Polsce obowiązują też obniżone stawki w wysokości 8%, 5% oraz 0%, czyli zwolnienie podatkowe. W szczególnych sytuacjach przedsiębiorcy mogą też stosować preferencyjne stawki podatku 7% i 4%.

Jeśli chodzi o podatek VAT w Polsce, warto zaznaczyć, że wszystkie operacje dotyczące towarów i usług nieuwzględnionych w żadnej grupie podatkowej są opodatkowane w wysokości 23% od wartości transakcji.

Jakie transakcje obejmuje podatek VAT 8%, 5% i 0%?

W Polsce podatek VAT w obniżonej stawce dotyczy poszczególnych produktów i usług realizowanych przez przedsiębiorców. Jeśli chodzi i podatek VAT 8%, mówimy m.in. o następujących produktach i usługach:

  • artykuły higieniczne,
  • produkty medyczne,
  • podstawowe produkty żywnościowe np. mięso i ryby,
  • gazety i czasopisma,
  • prace remontowo-budowlane,
  • usługi gastronomiczne.

5-procentowy podatek VAT obowiązuje w przypadku specyficznych produktów żywnościowych, np. niegazowana napoje bezalkoholowe, drukowane książki i mapy, a także produkty spożywcze, które do tej pory były objęte zerową stawką podatku VAT w Polsce (do 1 kwietnia 2024 roku). Natomiast 0% podatku VAT obowiązuje wyłącznie wewnątrzwspólnotowych transakcji dostaw i importu towarów.

Jeśli prowadzisz własną działalność i masz problem z rozliczeniem odpowiednich stawek podatku VAT, możesz skontaktować się z ekspertami firmy Taxology. Otrzymasz rzetelną pomoc i wsparcie w rozliczeniach podatku VAT niezależnie od charakteru transakcji.

Kiedy przedsiębiorcy w Polsce muszą zarejestrować się jako czynny podatnik?

Obowiązek rejestracji działalności jako czynnego podatnika VAT w Polsce jest konieczna w dwóch sytuacjach:

  1. Wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 000 złotych.
  2. Przedsiębiorca dokonuje transakcji wewnątrzwspólnotowych związanych z dostawą i importem towaru.

Obowiązek rejestracyjny pojawia się też w odniesieniu do dostawy:

  • takich towarów jak monety lub złom z metali szlachetnych,
  • towarów objętych podatkiem akcyzowym np. tytoń, samochody osobowe,
  • nowych środków transportu,
  • części do pojazdów samochodowych i motocykli.

Realizując handel takimi przedmiotami, musisz zarejestrować się w urzędzie jako czynny podatnik VAT. Wyjątki rejestracyjne to tylko zwolnienie przedmiotowe w przypadku realizowania czynności nieopodatkowanych, np. usługi związane z opieką medyczną oraz zwolnienie podmiotowe, czyli do limitu 200 000 złotych.