To, ile będzie kosztowała produkcja płytek PCB, zależy nie tylko od doświadczenia i zaplecza technologicznego konkretnego producenta, lecz także m.in. od dostępności komponentów, rodzaju montażu oraz usług dodatkowych. Do przygotowania wyceny potrzeba zatem pakietu informacji. Co trzeba przesłać, żeby otrzymać ofertę? Czym są koszty przygotowania produkcji? I jakie aspekty wpływają na ostateczną cenę?
Produkcja płytek PCB to skomplikowany proces, a właściwie wiele procesów. Żeby powstały obwody drukowane trzeba przeprowadzić szereg operacji obróbkowych, umieścić komponenty wykorzystując montaż THT lub montaż SMT, a także wykonać liczne testy potwierdzające niezawodność podzespołów.
Równie skomplikowana jest wycena produkcji, ponieważ proponowane kwoty zależą od wielu aspektów. Które z nich są najistotniejsze?
Informacje niezbędne do wyceny produkcji elektroniki
Każdy producent elektroniki w Polsce i poza granicami kraju wie, że bardzo trudno byłoby oszacować stały koszt wytworzenia pojedynczej płytki PCB. W zasadzie to wręcz niemożliwe. Dlaczego? Ze względu na dynamizm rynku, zmieniające się ceny komponentów, konieczność dostosowania oferty do oczekiwań klienta oraz jego specyficzne wymagania.
Żeby producent elektroniki mógł przygotować wycenę, potrzebuje m.in. informacji dotyczących:
- liczby podzespołów (na projekt, miesiąc, kwartał albo rok)
- oczekiwanego terminu realizacji
- docelowego targetu cenowego
- zakresu usług podstawowych i dodatkowych
- rodzaju montażu
- rodzaju, liczby i sposobu ułożenia komponentów na płytce
- wymaganych testów.
Pierwsze cztery z wymienionych nazywa się informacjami biznesowymi i te warto przekazać dostawcy jak najszybciej. Kolejne to informacje dotyczące projektu, które najlepiej podawać po podpisaniu umowy NDA, czyli umowy o zachowaniu poufności. Dzięki temu zyskuje się pewność, że dane będą użyte wyłącznie do stworzenia oferty.
Co wpływa na wycenę?
Jak wspomniano wcześniej, rynek elektroniki jest bardzo dynamiczny. Na to, jaką cenę może zaproponować polski producent elektroniki wpływa dostępność komponentów elektronicznych i laminatów, która ciągle się zmienia, zakres usług podstawowych i dodatkowych – wysokość poziomu złożoności, wolumen – liczba planowanych podzespołów, a także gwarancja jakości wyprodukowanych płytek.
Nie znaczy to jednak, że im większy wolumen, tym niższa cena. Nie da się jednoznacznie określić, od jakiej liczby obwodów kwota za pojedynczy element będzie korzystniejsza, ponieważ projekty wycenia się indywidualnie. Tak robi m.in. firma Printor (https://printor.pl).
Koszty przygotowania produkcji elektroniki
Do tego dochodzą jeszcze koszty przygotowania produkcji, czyli konfiguracji maszyn i tak zwanego zestawu full-kit. W to zadanie zaangażowani są specjaliści, którzy dostosowują ustawienia do wymagań projektowych. Co ważne, zazwyczaj są to koszty jednorazowe. Jeśli zechce się zamówić kolejną partię, nie trzeba będzie ponosić ich ponownie, chyba że planuje się wprowadzenie zmian w produkcie.
Produkcja elektroniki wymaga doświadczenia, zaplecza technologicznego i zatrudniania zespołu specjalistów z różnych dziedzin. Na rynku na pewno znajdą się tańsze i droższe oferty, jednak przy wyborze dostawcy nie warto się koncentrować wyłącznie na cenie. W tym wypadku najważniejsza jest jakość świadczonych usług, bo przekłada się na jakość produktów końcowych.