Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami, a niedługo po nim setki tysięcy polskich uczniów będą musiały wybrać swoją szkołę średnią. Ta decyzja to jeden z kluczowych momentów w życiu każdego nastolatka, nic więc dziwnego, że dla wielu uczniów stanowi nie lada wyzwanie. Co najlepiej wybrać, liceum, technikum, czy szkołę zawodową? Jeśli interesuje nas ta ostatnia opcja, to warto przed podjęciem ostatecznej decyzji rozważyć wszystkie możliwe za i przeciw oraz poznać różnice między trzema typami szkół średnich.
Liceum, technikum i szkoła zawodowa – czym się różnią?
Najważniejszymi różnicami między trzema typami szkół średnich jest ich czas trwania oraz to, czy przygotowują one do matury. Jeśli więc nie jesteś pewien tego, czy szkoła zawodowa trwa 3 czy 4 lata lub czy po technikum jest matura, spieszymy z pomocą! Liceum to ogólnokształcąca szkoła średnia trwająca równo cztery lata. Zadaniem liceum jest przygotowanie uczniów do matury, egzaminu dojrzałości, który otwiera przed nimi drogę do studiów i uzyskania wykształcenia wyższego. Technikum trwa pięć lat i pozwala zdobywać kwalifikacje do konkretnego zawodu, jednocześnie dając uczniom opcję napisania pod koniec szkoły matury. Przedmioty w technikum dzielą się więc na przedmioty ogólne i przedmioty zawodowe. Podobnie jest w szkole branżowej I stopnia, szerzej znanej jako szkoła zawodowa. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich rodzajów szkół średnich, po szkole branżowej nie pisze się matury. Ile trwa szkoła zawodowa? Najkrócej ze wszystkich trzech rodzajów szkół średnich, bo jedynie 3 lata. Szkoła zawodowa skupia się głównie na przekazywaniu uczniom praktycznych umiejętności zawodowych, które po zakończeniu edukacji są testowane podczas egzaminów zawodowych. Ponadto, po szkole branżowej I stopnia można zdecydować się na naukę w szkole branżowej II stopnia. Po szkole branżowej II stopnia możliwe jest przystąpienie do matury. II stopień szkoły branżowej to dwuletnia szkoła zawodowa, zatem w sumie przejście przez oba stopnie edukacji w szkole branżowej zajmuje 5 lat. Więcej informacji o różnych typach szkół znaleźć można w broszurach w trakcie dni otwartych oraz w sieci – niejeden portal nauczycielski lub blog nauczyciela zapewnia dokładny wgląd w sposób funkcjonowania danego rodzaju szkoły.
Więcej na temat edukacji oraz tematów związanych z pracą z dziećmi znajdziesz na portalu: stawiamnaedukacje.pl
Czy warto iść do szkoły zawodowej?
Wybór szkoły średniej to niełatwa decyzja i powinniśmy kierować się przy niej przede wszystkim swoimi zainteresowaniami, umiejętnościami i mocnymi stronami. Chociaż liceum to zwykle najpopularniejszy wybór, nie oznacza to, że jest wyborem najlepszym. Nie każdy do spełnienia swoich marzeń potrzebuje zdać maturę i wybrać się na studia. Konkretne kariery o wiele łatwiej rozpocząć po przejściu przez szkołę zawodową. Jakie są plusy zdecydowania się na szkołę branżową I stopnia? Po pierwsze, spędzimy w niej o rok mniej niż w liceum i aż o dwa lata mniej niż w technikum. Pozwala to na o wiele szybsze wejścia na rynek pracy, dzięki czemu jeszcze przed ukończeniem dwudziestego roku życia możemy rozwijać swoją karierę. Pracodawcy z konkretnych branż patrzą na osoby po szkole zawodowej przychylnie, ponieważ wiedzą, że w trakcie trzech lat spędzone w szkole posiadły one wszystkie potrzebne kwalifikacje i umiejętnością potrzebne do rozpoczęcia pracy. Ponadto, szkoła zawodowa umożliwia uczniom bezpośrednie zapoznanie się z realiami wykonywanego zawodu dzięki praktykom zawodowym. Warto również zaznaczyć, że wybór szkoły zawodowej nie zamyka drzwi przed dalszym kształceniem. Absolwenci szkół zawodowych mogą podjąć pracę lub kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia, zdać maturę i wybrać się na studia wyższe, jeśli chcą rozwinąć się w innym kierunku lub zdobyć dodatkową wiedzę pozwalającą im rozwijać się zawodowo.