​Czym jest sankcja kredytu darmowego? Kto może z niej skorzystać?

Przy podpisaniu umowy kredytowej lub pożyczkowej z bankiem należy być szczególnie ostrożnym, aby uniknąć niejasności czy nieuczciwych praktyk. Niestety, ale nie zawsze jesteśmy w stanie wszystko w porę dostrzec i kredytobiorca może nie dopełnić ciążących na nim obowiązków. Co zrobić w takiej sytuacji? Na szczęście istnieje sankcja kredytu darmowego, o której pokrótce przeczytasz w poniższym artykule.

​Sankcja kredytu darmowego – co to takiego?

Sankcja kredytu darmowego (SKD) jest uprawnieniem dla konsumenta do rozliczenia wyłącznie pożyczonej kwoty bez dodatkowych odsetek lub innych opłat okołokredytowych, jeśli kredytodawca nie dopełnił ciążących na nim obowiązków. Ma on na celu ochronę kredytobiorców przed nieuczciwymi praktykami banku i innych instytucji pożyczkowych.

​Dla kogo jest przeznaczona sankcja kredytu darmowego?

SKD przeznaczone jest przede wszystkim dla osób fizycznych, które kredyt lub pożyczkę zaciągnęły w celach prywatnych. A więc osób zobowiązanych kredytem konsumenckim lub pożyczką konsumencką. W niektórych przypadkach obejmuje także kredyty hipoteczne, jednak ich umowa musiała zostać podpisana najwcześniej 22 lipca 2017 roku.

Kredyt konsumencki nie może być zaciągnięty na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Dodatkowo, aby uznać kredyt za konsumencki, jego kwota nie może przekraczać 255 550 zł.

Od stycznia bieżącego roku z SKD mogą również skorzystać osoby fizyczne z umowami o kredyt, które prowadzą gospodarstwo rolne.

​Kiedy można skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

Jak już wspomniano, SKD ma chronić konsumentów przed nieuczciwymi zabiegami ze strony kredytodawców. Ustawa o kredycie konsumenckim jasno wyznacza, kiedy można skorzystać z SKD. Przede wszystkim są to sytuacje tj.:

  • kredytowanie prowizji,

  • nieprzekazanie lub błędne przekazanie informacji dotyczących umowy kredytowej,

  • podanie nieprawidłowego RRSO,

  • podanie nieprawidłowej całkowitej kwoty kredytu,

  • niepodanie rodzaju kredytu,

  • niepodanie okresu wypowiedzenia umowy,

  • nieokreślenie sposobu wypłaty kredytu.

Są to jedynie nieliczne z możliwości do skorzystania z SKD. Dokładne sytuacje, kiedy można wykorzystać tę ochronę, podaje ustawa. Co ważniejsze, do skorzystania z SKD wystarczy naruszenie jednego z wymogów opisanych w ustawie.

​Jakie są korzyści z sankcji kredytu darmowego?

W zależności od indywidualnej sytuacji konsumenta korzyści z użycia SKD mogą nieco się różnić. Jednak do głównych zalet korzystania z SKD zalicza się:

  • obniżenie raty – w niektórych przypadkach nawet o połowę;

  • zwrot odsetek i poniesionych kosztów;

  • umorzenie odsetek i kosztów okołokredytowych;

  • zwrot pożyczonej kwoty;

  • brak wpływu na zdolność kredytową.

Należy jednak pamiętać, że każda sytuacja jest rozpatrywana osobno i nie w każdym przypadku możliwe będzie uzyskanie tych samych profitów. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z prawnikiem.

​W jakim terminie można skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

SKD, zgodnie z ustawą, wygasa po upływie roku od momentu wykonania umowy. Warto pamiętać, że wykonanie umowy to nie tylko spłacenie całkowitej kwoty kredytu, ale także złożenie przez bank odpowiednich dokumentów i zwolnienie zabezpieczeń. Jeśli kredytodawca zwleka z tymi czynnościami, to automatycznie okres ten się wydłuża.

Sankcja kredytu darmowego to świetne rozwiązanie dla kredytobiorców. Dzięki niemu unika się nieprawidłowości w banku lub innej instytucji pożyczkowej. Stosunkowo długi czas na złożenie wniosku o SKD zwiększa jego atrakcyjność. W sytuacji, kiedy podejrzewamy kredytodawcę o naruszenia, należy skonsultować się z prawnikiem.